ظریف: از طریق کشور ثالث آماده تبادل همه «زندانیان دو تابعیتی» هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه روز گذشته سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا در اعتراض دیپلماتیک هماهنگ شده نسبت به بازداشت دو تابعیتی‌ها در ایران و رفتار با این زندانیان سیاسی، سفیران ایران را احضار کردند؛ وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که کشورش آماده تبادل همه زندانیان دو تابعیتی از طریق کشور ثالث مانند سوئیس است.

به گزارش روز جمعه 25 سپتامبر 2020 «خبرگزاری ایسنا»، محمد جواد ظریف در خصوص آمادگی ایران برای مذاکرات با آمریکا پیرامون موضوع تبادل زندانیان گفت: «ما آمادگی مذاکره با دولت آمریکا را نداریم، از دولت سوئیس به عنوان حافظ منافع یا سایر دولت هایی که تمایل داشته باشند در این زمینه نقش مثبت ایفا کنند، استفاده می کنیم. ما آمادگی داریم که تمامی کسانی را که در ایران زندانی دو تابعیتی‌ها ( امروز زندانی آمریکایی تک تابعیتی نداریم دو زندانی آمریکایی داشتیم که مبادله کردیم) هستند، مبادله کنیم.»

ظریف تاکید کرد: «در حال حاضر هم آمادگی داریم که در کل دنیا تمام کسانی که توسط آمریکا در داخل خاک آمریکا یا با فشار آمریکا در سایر کشورها زندانی هستند را با زندانیانی که در ایران دو تابعیتی هستند، مبادله کنیم.»

بر اساس گزارش گاردین حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در بریتانیا، سه‌شنبه برای دیدار با مقامات ارشد توسط وزارت امور خارجه احضار شد و سفیران ایران در پاریس و برلین نیز در این هفته فرا خوانده می‌شوند. نامه‌ای که به گزارش گاردین به بعیدی‌نژاد تحویل داده شده، تاکید می‌کند که سیاست بازداشت خودسرانه ایران جایگاه بین‌المللی آن را به شدت تضعیف می‌کند.

گفتنی است سخنان ظریف در حالی ایراد می‌شود که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، انتقادهای شماری از کشورهای اروپایی از وضعیت حقوق بشر در ایران و زندانی‌شدن دو تابعیتی‌ها را «دخالت» در امور داخلی این کشور قلمداد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید