رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران: قیمت مصالح ساختمانی 200 درصد افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد که طی یک سال گذشته قیمت مصالح ساختمانی در این کشور 200 درصد افزایش یافته است و دولت توان نظارت بر بنگاه‌های تولیدی را ندارد.

محمدرضا رضایی کوچی، جمعه 25 سپتامبر 2020 به خبرگزاری تسنیم گفت که در چند ماه اخیر مصالح ساختمانی در بازار به شکل بی‌رویه افزایش قیمت داشته است.

به گفته او این افزایش قیمت‌ها بر قیمت مسکن و اجاره‌بها تاثیر سو گذاشته است.

رضایی کوچی «عدم نظارت بر بازار و اداره شدن وزارتخانه صمت با سرپرست» را از عواملی دانست که باعث شده تا قیمت مصالح ساختمانی روند رو به رشد را در پیش بگیرد.

او اظهار کرد که در یک سال گذشته قیمت مصالح ساختمانی 200 درصد افزایش داشته و افزود: «دولت باید پیش از اینکه قیمت‌ها به اینگونه افزایش پیدا می‌کرد، قیمت مصالح ساختمانی را احصا می‌کرد و سود متعارفی برای آن در نظر می‌گرفت که متاسفانه این اقدام انجام نشد و امروز شاهد این وضعیت در بازار مسکن هستیم».

رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران با بیان اینکه دولت توان نظارت بر بنگاه‌های تولیدی را ندارد، یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در چند وقت اخیر را «افزایش قیمت مصالح ساختمانی» دانست و توضیح داد: «اگرچه شرکت‌های تولیدکننده مصالح از یارانه‌های پنهان استفاده می‌کنند اما با نوسانات قیمت دلار آنها نیز قیمت‌ها را افزایش می‌دهند».

پیش از این نیز مرکز آمار ایران گزارشی درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی منتشر کرد. بر اساس گزارش دنیای اقتصاد، 20 مه 2020 مرکز آمار ایران طی گزارشی از تحولات قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی، میزان نوسان شاخص قیمتی 15 گروه از پرکاربردترین و مهم‌ترین اقلام ساختمانی ساخت وسازهای پایتخت را اعلام کرد.

در این گزارش علاوه‌ بر اعلام فهرست تغییرات شاخص قیمتی مصالح ساختمانی در فصل زمستان 98، تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در یک ‌سال 98 نیز اعلام شد. بر اساس این گزارش، شاخص قیمت مصالح و نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در یک ‌سال 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل-یک‌ سال 97- معادل 35.1 درصد افزایش یافت. این میزان افزایش در زمستان 98 در مقایسه با زمستان 97 نیز برابر 28.3 درصد بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید