توافق فتح و حماس برای برگزاری انتخابات سراسری طی 6 ماه در فلسطین

آخرین انتخابات سراسری در فلسطین 15 سال پیش برگزار شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنبش آزادی‌بخش فلسطین «فتح» و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» جمعه 25 سپتامبر 2020 درباره برگزاری انتخابات پارلمانی و سراسری طی دوره 6 ماهه آینده توافق کردند.

در این رابطه جبریل الرجوب دبیر کمیته مرکزی جنبش فتح گفت:« توافق کردیم که در ابتدا انتخابات پارلمانی فلسطین و پس از آن انتخابات ریاست… و در آخر انتخابات شورای ملی فلسطینی برای سازمان آزادی‌بخش فلسطین طی 6 ماهه آینده برگزار شود».

از سویی صالح العاروری نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس دستیابی به توافق در پی دیدارهای انجام شده میان طرفین را تایید کرد.

جبریل الرجوب در ادامه توضیح داد:« آخرین مرحله از انتخابات سراسری برای همه مردم فلسطین در کلیه اماکن حضورشان است که طی آن انتخابات شورای ملی فلسطین برای سازمان آزادیبخش فلسطین که به نوبه خود کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین را انتخاب خواهد کرد طی دوره 6 ماهه آینده برگزار خواهد شد».

بر اساس توافق اسلو که در سال 1993 میان فلسطینیان و اسرائیل امضا شده، انتخابات پارلمانی و ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی تنها به مشارکت ساکنان کرانه باختری، نوار غزه و قدس شرقی اشغالی محدود می‌شود.

از زمان تاسیس تشکیلات خودگردان فلسطینی انتخابات سراسری شامل انتخابات پارلمانی و ریاست تشکیلات خودگردان تنها دو بار برگزار شده است. حماس در انتخابات سراسری سال 1996 شرکت نکرده و جنبش فتح با اکثریت آراء پیروز شد و یاسر عرفات، رئیس فقید، به عنوان اولین رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی انتخاب شد.

آخرین انتخابات سراسری فلسطینی در سال 2005 برگزار شد که طی آن محمد عباس به ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی انتخاب شد و در سال 1996 انتخابات پارلمانی فلسطین برگزار شد که جنبش حماس در آن اکثریت آراء را به دست آورد.

فلسطینیان ساکن شهر قدس در انتخابات پیشین شرکت کرده و نمایندگانی از میان آنها در قدس شرقی در انتخابات گذشته نامزد شده بودند اما اکنون با کنترل اسرائیل بر شهر قدس و ممانعت از فعالیت مسئولان فلسطینی در آن، امکان مشارکت فلسطینیان ساکن قدس در انتخابات پیش‌رو بسیار دشوار‌ شده است.

در پی اجرای انتخابات سراسری گذشته که 15 سال پیش برگزار شد تنش‌ها میان جنبش‌های فتح و حماس بالا گرفت و به درگیری‌های خونینی تبدیل شد که پس از آن جنبش حماس در سال 2007 با نیروی سلاح بر نوار غزه تسلط یافته و حاکمیت محمود عباس تنها به کرانه باختری که تحت اشغال اسرائیل است، محدود شد.

پس از گذشت بیش از 10 سال، در تابستان امسال اما و با هدف مقابله با طرح‌های اسرائیل در الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، آشتی میان دو جنبش فتح و حماس اعلام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید