معاون کل وزیر بهداشت ایران: با دست خالی با کرونا نمی‌شود جنگید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت ایران چهارشنبه شب در یک برنامه‌ تلویزیونی گفت، با دست خالی با کرونا نمی‌شود جنگید و پیروزی خواستن مستلزم فراهم بودن امکانات است.

حریرچی در برنامه تیتر امشب چهارشنبه شب شبکه خبر با بیان این که صبر، تحمل و توان پزشکان و پرستاران هم حدی دارد از نبود امکانات و منابع مالی گله کرد.

او گفت:«از این که کارکنان بهداشتی ما 3 تا 4 ماه است نه کارانه، نه اضافه کار و حتی حقوقشان را که نیز کمتر از حداقل حقوق وزارت کار است دریافت نکرده اند روسیاه و متاسفیم.»

به گزارش تابناک، حریرچی همچنین با بیان این که قربانیان کاهش رعایت مقررات خود مردم هستند گفت: «آن‌هایی که رعایت نمی‌کنند مسئول ابتلای دیگران هستند و تنها نمی‌شود با امر به معروف و تذکر و توصیه و خواهش و تمنا این مشکل را برطرف کرد بلکه باید جدی‌تر به این موضوع رسیدگی کرد».

معاون کل وزیر بهداشت ایران افزود:« ویروس در سطح جهانی جهش کرده و سرایت پذیری آن بیشتر شده است و الان اگر یک فرد خانواده مبتلا شود بقیه افراد خانواده و آن‌هایی که با وی تماس دارند نیز مبتلا خواهند شد».

او گفت: «بیماری زایی ویروس افزایش پیدا کرده و براساس خبر‌هایی، دانشمندی گفته این تازه بازی اول پاندمی است.»

معاون کل وزیر بهداشت ایران افزود: «روند افزایش بیماری در اصفهان، آذربایجان شرقی، قم، کهگیلویه و بویراحمد حالت شبه انفجاری دارد و مثل همه دنیا 8 تا 12 درصد موارد بستری‌ها و 50 درصد کسانی که در " آی سی یو "بستری می‌شوند فوت می‌کنند.

او گفت:« 15 تا 20 درصد موارد فوتی‌های روزانه کشور به علت کروناست یعنی از هر هزار نفر که در روز فوت می‌کنند 200 نفر به علت کروناست».

معاون کل وزیر بهداشت ایران با ابراز نگرانی شدید از این که وضع 29 استان این کشور در حالت هشدار و قرمز قرار دارد افزود: «افزایش اختیارات محلی و استانی متناسب با شرایط هر منطقه می‌تواند تصمیم گیری را سریع‌تر و به مدیریت و کنترل بیماری سرعت ببخشد.»

در همین حال استاندار اصفهان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین، و معاون استانداری آذربایجان شرقی هم در ارتباط تصویری و تلفنی با برنامه از کاهش رعایت مقررات بهداشتی توسط مردم خبر دادند.

گفتنی است که ایران از جمله کشورهایی است که تاکنون بیشترین قربانیان بیماری همه‌گیر کرونا را داشته است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید