عراق عملیات جستجو و پیگرد پرتاب‌کنندگان راکت به سوی منطقه سبز را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی مبارزه با تروریسم عراق پنج‌شنبه 24 سپتامبر 2020 عملیات گسترده‌ای را برای تفتیش و تحت پیگرد قرار دادن کسانی که به سوی نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی و مشخصا سفارتخانه‌های آمریکا و بریتانیا در منطقه سبز بغداد راکت‌پراکنی کرده‌اند، آغاز کرد.

منطقه سبز بغداد منطقه‌ای شدیدا حفاظت شده‌ای است که مقر دولت عراق و تعدادی از سفارتخانه‌های خارجی از جمله سفارت‌های آمریکا و بریتانیا در آن قرار دارد و بارها هدف حملات راکتی گروه‌های شبه‌نظامی مسلح تندرو قرار گرفته است.

اولین حمله ماهها پیش اتفاق افتاد که طی آن یک کاروان دیپلماتیک هدف قرار گرفت. اغلب این حملات راکتی منطقه سبز بغداد و پایگاههای نظامی عراقی محل استقرار نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده اما به ندرت باعث وقوع خسارت‌های بزرگی شده است.

حوالی دو هفته پیش انفجار یک بمب خودروهای دیپلماتیک بریتانیایی را در بغداد هدف قرار داد هر چند این حمله مجروحیت‌هایی در پی نداشت اما نگرانی‌هایی را درباره خروج گروههای مسلح از زیر کنترل دولت ایجاد کرد.

از هنگامی که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق ماه گذشته به ایالات متحده آمریکا سفر کرد تا گفتگوهای راهبردی میان عراق و ایالات متحده آمریکا را ادامه دهد بر تعداد این گونه حملات راکتی افزوده شد تا فشاری را بر دولت الکاظمی که متعهد شده گروههای مسلح خارج از کنترل دولت را به کنترل درآورد، ایجاد کند.

واشنگتن همواره گروههای مسلح مورد حمایت ایران را مسئول چنین حملاتی دانسته است.

در همین راستا رئیس شورای عالی قضایی عراق، قاضی، فایق زیدان در ملاقات با سفیران آمریکا و بریتانیا در بغداد حملات اخیر به مقرهای دیپلماتیک خارجی در کشورش را مورد بررسی قرار داده و بر اتخاذ تدابیر قضایی برای مجازات عاملان چنین تعدی‌هایی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم