سعودی نشت نفت از «نفتکش صافر» را به شورای امنیت گزارش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی پنج‌شنبه 24 سپتامبر 2020 در هشدار به شورای امنیت سازمان ملل‌متحد بروز لکه نفتی در مسافت 50 کیلومتری از غرب نفتکش صافر که با محموله یک میلیون و 100 هزار بشکه‌ای نفت خام در مقابل سواحل یمن با خطر نشتی مواجه است، را گزارش کرد.

نفتکش صافر با محموله 1.1 میلیون بشکه‌ای نفت خام از سال 2015 تاکنون بدون هیچ‌گونه تعمیر و نگهداری تحت کنترل شبه‌نظامیان در آب‌های دریای سرخ و در مقابل سواحل یمن به بمب ساعتی قابل انفجاری تبدیل شده که خطر احتمالی فاجعه زیست محیطی ناشی از آن همه کشورهای حوضه دریای سرخ را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) عبدالله المعلمی سفیر پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت گفت که کارشناسان مشاهده کرده‌اند که لوله متصل به نفتکش صافر احتمالا از تکیه‌گاههایی که آن را در عمق نگه می‌دارند، جدا شده است.

المعلمی افزود که نفتکش صافر به وضعیت وخیمی رسیده و این وضعیت همه کشورهای حوضه دریای سرخ به ویژه یمن و سعودی را تهدید می‌کند و به وضعیت خطرناکی تبدیل شده که باید به آن رسیدگی شود.

شایان ذکر است شورای وزرای محیط زیست عرب دوشنبه در پایان نشست خود بر ضرورت اتخاذ تدابیر فوری برای پیشگیری از وقوع بزرگترین فاجعه زیست محیطی در دریای سرخ در صورت وقوع نشتی از نفتکش صافر تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری یمن شورای وزرای محیط زیست عرب از شورای امنیت سازمان ملل و دبیرخانه اتحادیه عرب خواست تا ضمن پیگیری با سازمان‌های منطقه‌ای، بین‌المللی و کشورهای حوضه دریای سرخ و خلیج عدن برای اجرای قطعنامه‌های مربوط به نفتکش صافر و فراهم کردن مکانیسم‌های مناسب برای پیشگیری از وقوع احتمالی فاجعه زیست محیطی اقدام کنند.

در این نشست همچنین بر دعوت از کشورهای عربی و جامعه بین‌المللی و فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن به منظور اعمال فشار بر حوثی‌ها تاکید شد.

شورای وزرای محیط زیست عرب همچنین از هیأت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواست با حمایت از کشورهای عربی و آفریقایی حوضه دریای سرخ آنها را قادر به رویارویی با هر فاجعه‌ ناشی از نشت نفت از نفتکش صافر، کند.

این شورا همچنین از شورای وزرای خارجه عرب خواست تا خطاب به سازمان ملل متحد خواهان اتخاذ تدابیر سریع و فوری برای پایان دادن به فاجعه شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید