ایران در پی احضار سفرای خود ترویکای اروپایی را به دخالت در امور داخلی‌اش متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، انتقادهای شماری از کشورهای اروپایی از وضعیت حقوق بشر در ایران و زندانی‌شدن دو تابعیتی‌ها را «دخالت» در امور داخلی این کشور قلمداد کرد.

وی پنج‌شنبه 24 سپتامبر به خبرگزاری ایسنا گفت: «معتقدیم سیاسی‌کاری و اقدامات گزینشی از سوی آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی، همواره بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرده‌است».

او همچنین کشورهای اروپایی را به خاطر عدم واکنش نسبت به سیاست فشار حداکثری آمریکا مورد انتقاد قرار داده و گفت: «برای ما بسیار عجیب و غیرقابل باور است که همین کشورها نه تنها واکنشی در قبال نقض فاحش حقوق ملت ایران به‌ واسطه سیاست ضد بشری فشار حداکثری رژیم آمریکا و تحریم‌های ظالمانه و ضدبشری آن اتخاذ نکرده‌اند، بلکه عملاً با بی عملی خود به آن دامن می‌زنند و در آن شریکند».

گفته‌های خطیب‌زاده در پی احضار سفرای ایران در لندن، برلین و پاریس به وزارت خارجه این کشورها در اعتراض به بازداشت شهروندان خود در ایران و بدرفتاری با زندانیان سیاسی ایراد شد.

وزارت خارجه برتانیا پیام اعتراض خود را به حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن داد که تصویری از آن در روزنامه گاردین منتشر گردید که در آن آمده ‌است؛ «اقدامات علیه دو تابعیتی‌های زندانی در ایران و زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق بشر افزایش یافته ‌است.»

شایان ذکر است که اعدام نوید افکاری عضو یشین تیم ملی کشتی ایران و بدرفتاری با نسرین ستوده وکیل‌مدافع و فعال حقوق بشر در هفته‌های اخیربا واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده ‌است.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی پیرامون بازگرداندن نازنین زاغری راتکلیف زندانی ایرانی – بریتانیایی به زندان برای محاکمه مجدد وی پس از آزاد سازی موقت او به دلیل پاندمی کووید ۱۹ مطرح شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید