اعلام نتایج آزمون کانکور افغانستان؛ دختری از کابل اول نمره شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت تحصیلات عالی افغانستان پنج‌شنبه 24 سپتامبر نتایج آزمون کانکور امسال این کشور را اعلام کرد که براساس آن، شمسیه فرزند محمدنسیم از کابل با کسب 353.185 نمره مقام اول این آزمون را به دست‌آورد به دانشکده طب(پزشک) دانشگاه کابل کامیاب شد.

این وزارت اضافه کرد، نعمت‌الله فرزند محفوظ‌الله از کابل با کسب 353.133 نمره مقام دوم و محمد مجتبی فرزند خادم حسین از کابل با کسب 350.061 نمره مقام سوم این آزمون را به دست‌آوردند و هردو در دانشکده طب دانشگاه کابل کامیاب شدند.

به گزارش طلوع نیوز، عباس بصیر سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت: «ما تا هنوز ظرفیت جذب بیشتر از ده درصد متقاضیان تحصیلات عالی را در افغانستان نداریم که بسیار یک فیصدی محدود و اندک» در مقایسه به جهان است.

بصیر اضافه کرد، تا هنوز کمیت و فراگیری تحصیلات در افغانستان یک چالش است و نیاز است تا در زمینۀ تحصیلات سرمایه‌‌گذاری بیشتر صورت گیرد تا جوانان بیشتر به تحصیلات عالی جذب شوند.

وی علاوه کرد: «کیفیت با شعار به دست نمی‌آید، ما باید طرح و برنامۀ دقیق در ارتباط به بالا بردن کیفیت، داشته باشیم. آنچه که در مرکز برنامه‌های تحصیلات عالی در سال‌های آینده، مورد توجه قرار خواهد گرفت.»

در همین حال، روزنامه هشت صبح نوشت: « در آزمون کانکور امسال حدود 220 هزار متقاضی تحصیلات عالی شرکت کرده بودند که از این میان 98 درصد آن‌ها نمره کامیابی را به دست آورده‌اند.»

شایان ذکر است که امسال آزمون کانکور افغانستان پس از پنج ماه تأخیر به تاریخ 19 ژوئیه 2020 زیر سایه ویروس کرونا برگزار شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم