پادشاهی سعودی: سفرهای عمره و زیارت از 4 اکتبر به تدریج از سرگرفته می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی شامگاه سه‌شنبه 22 سپتامبر 2020 از موافقت خود با ازسرگیری تدریجی سفرهای عمره و زیارت به این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) یک منبع مسئول در وزارت کشور این پادشاهی شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد بنا به نظر مقامات ذیربط در زمینه مقابله با پاندمی کرونا و در پاسخ به آرزوی ادای مناسک عمره و زیارت نزد بسیاری از مسلمانان در داخل و خارج، با انجام مراسم عمره و زیارت به طور تدریجی و همراه با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه بهداشتی لازم بر اساس ترتیب‌ها و مراحل ذیل موافقت شد:

1- اجازه ازسرگیری تدریجی مناسک عمره و ورود به مسجد الحرام و زیارت مسجد نبوی طبق مراحل ذیل:

• مرحله اول اجازه دادن به شهروندان سعودی و افراد مقیم در داخل این کشور برای عمره‌گزاری از ابتدای روز 4 اکتبر 2020 به میزان %30 درصد (6 هزار عمره‌گزار در روز) از کل ظرفیت در شرایط رعایت تدابیر پیشگیری بهداشتی در مسجد الحرام.

• مرحله دوم: اجازه انجام عمره، زیارت و نماز خواندن به شهروندان و افراد مقیم در داخل سعودی از ابتدای 18 اکتبر 2020 و به میزان %75 (15 هزار عمره‌گزار در روز و 40 هزار نمازگزار در روز) از کل ظرفیت همراه با رعایت تدابیر پیشگیری بهداشتی در مسجد الحرام و مسجد نبوی.

• مرحله سوم: دادن اجازه ادای عمره و زیارت و نمازگزاری برای شهروندان و افراد مقیم از داخل پادشاهی سعودی و خارج از آن از ابتدای 1 نوامبر 2020 تا اعلام رسمی پایان پاندمی کرونا یا از بین رفتن خطر به میزان %100 (20 هزار عمره‌گزار در روز و 60 هزار نمازگزار در روز) از کل ظرفیت این اماکن در شرایط همراه با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه بهداشتی برای مقابله با پاندمی کرونا به شرط این‌که ورود عمره‌گزاران و زائران از خارج به داخل این پادشاهی به تدریج انجام شده و از کشورهایی باشد که وزارت بهداشت سعودی عدم وجود خطر‌های بهداشتی متعلق به پاندمی کرونا را در آنها تشخیص دهد.

• مرحله چهارم: اجازه ادای مناسک عمره، زیارت و نمازگزاری برای شهروندان و افراد مقیم از داخل پادشاهی عربی سعودی و خارج از آن به میزان %100 از ظرفیت طبیعی مسجد الحرام و مسجد النبی هنگامی که طرف‌های متخصص پایان یافتن خطرهای پاندمی را اعلام کنند.

2- در این راستا بنا به اعلام مقامات و رسانه‌های سعودی ثبت‌نام و ورود عمره‌گزاران، نمازگزاران و زائران به مسجد الحرام و مسجد النبی همراه با اتخاذ معاییر و مقررات بهداشی و بنا به توصیه‌ها و شروط وزارت بهداشت از قبیل زدن ماسک و حفظ فاصله‌گذاری‌های امن اجتماعی و عدم تماس فیزیکی، با ثبت‌نام از طریق اپلیکیشن «اعتمرنا» انجام می‌شود.

این منبع مسئول سعودی همچنین از عمره‌گزاران و نمازگزاران خواست تا ضمن پایبندی به تدابیر پیشگیرانه و تعهد به انجام آموزش‌ها و شرط‌های بهداشتی، ماسک زده و فاصله‌گذاری امن را رعایت کرده و با یکدیگر تماس فیزیکی نداشته باشند.

این منبع همچنین بر اصرار پادشاهی عربی سعودی در فراهم ساختن امکانات لازم برای مهمانان خانه خدا از داخل و خارج از این کشور جهت ایجاد شرایط امن بهداشتی همراه با رعایت پروتکل‌های پیشگیرانه و تضمین سلامت انسان‌ها و محافظت از آن در برابر تهدیدهای پاندمی کرونا به منظور تحقق مقاصد شریعت اسلامی و حفظ جان انسان تاکید کرد.

او همچنین توضیح داد که مراحل اعلام شده به طور مستمر و بنا به آخرین تحولات مربوط به پاندمی کرونا مورد ارزیابی واقع خواهد شد.

در همین راستا محمد صالح بن طاهر بنتن وزیر حج و عمره سعودی گفت که این تصمیم با توجه به اهتمام رهبری سعودی در خدمت‌رسانی به مهمانان خانه خدا و اصرار آن بر تسهیل سفر مسلمانان از همه نقاط جهان برای ادای مناسک عمره و زیارت همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به منظور حفظ جان انسان‌ها صورت می‌گیرد.

از سویی وزارت حج و عمره سعودی توضیح داد که ورود عمره‌گزاران، زائران و نمازگزاران از طریق ثبت‌نام در اپلیکیشن «اعتمرنا» صورت می‌گیرد که با همکاری هیأت اطلاعات و هوش مصنوعی سعودی (سدایا) برای زائران مکه مکرمه و مدینه منوره و ادای زیارت و نماز در حرمین شریفین تهیه شده است.

او گفت با استفاده از اپلیکیشن اعتمرنا که از 27 سپتامبر 2020 در دسترس قرار خواهد گرفت، کاربران می‌توانند با استفاده از برنامه «اعتمرنا» اوقات ادای مناسک و برنامه‌ریزی قبلی و رزرو خدمات اختیاری را به سهولت و هماهنگ با ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی و تدابیر پیشگیرانه انتخاب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید