شکایت نازنین زاغری از سپاه پاسداران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تکلیف پرونده نازنین زاغری زندانی دو تابعیتی همچنان از سال 2016 میان تهران و لندن به صورت نامعلوم باقی مانده ‌است.

در تازه‌ترین سرفصل‌های مربوط به این پرونده که به اهرم چانه‌زنی برای اعمال فشار بر دولت بریتانیا برای باز پرداخت برخی بدهی‌هایش به ایران تبدیل شده، در نامه بن والاس وزیر دفاع بریتانیا از قول نازنین زاغری آمده است که وی دادخواستی را علیه سپاه پاسداران به دادستانی تهران و وزارت خارجه بریتانیا پیرامون سختگیری‌های سپاه در طول اقامت اجباری در خانه والدین‌اش داده‌ است.

به نوشته روزنامه گاردین، زاغری در دادخواست خود آورده‌ است که افسران سپاه صبح سه‌شنبه 22 سپتامبر به منزل خانواده او آمده و وی را به زور متهم به بازکردن پابندهای الکترونیک خود کرده که برای کنترل رفت و آمدهای او به پایش بسته شده ‌است.
به گفته زاغری این افسران سپاه همچنین تهدید کردندکه او را به دادگاه و زندان باز خواهند گرداند.

مسئولان امور در ایران، 10 روز پیش بررسی موضوع جلسات محاکمه جدید با توجه به دیگر اتهام‌های تازه علیه زاغری به جز «تلاش برای سرنگونی نظام» علیه این خانم 41 ساله را به تعویق انداختند که در سازمان تامسون وابسته به رویترز کار می‌کرد.

من تبدیل به گروگان شده‌ام

نازنین زاغری در گفته‌های پیشین خود تأکید دارد که «تبدیل به گروگانی در دست ایران شده ‌است».

این شهروند ایرانی درپی محکوم شدن به تلاش برای سرنگون‌کردن رژیم که وی بشدت آن را تکذیب کرده، راهی زندان شد اما در مارس گذشته و با شیوع کرونا در ایران و بویژه در زندان‌ها، از زندان بیرون آورده و در عوض در اقامت اجباری در خانه والدین خود قرار داده شد.

در این راستا اتهام‌های متعددی درمورد استفاده از دو تابعیتی‌ها یا شهروندان خارجی به مثابه گروگان برای چانه زنی به کشورهای خارجی از سوی برخی سازمان‌های حقوقی، متوجه ایران شده اما این کشور این دست اتهام‌ها را قاطعانه رد کرده‌ است.

برگه چانه‌زنی

در پیام بن والاس وزیر دفاع بریتانیا به وکیل نازنین زاغری در ماه گذشته، برای نخستین بار به ارتباط این پرونده با بدهی‌های بریتانیا به ایران اشاره شده ‌است.

والاس در این پیام به بدهی‌های لندن به ایران در ارتباط با فروش تانک‌ها در دوران پهلوی دوم اشاره کرد که به نوشته گاردین در همان تاریخ، به ایران تحویل داده نشدند. والاس در عین حال تأکید کرده‌است که دولت بریتانیا از تمامی ادوات حقوقی برای بازپرداخت این بدهی‌ها، استفاده خواهد کرد و بازداشت زاغری غیرقانونی است و مسئولان ایران باید بدون قید و شرط او را آزاد کنند.

نازنین زاغری (41 ساله) در پی بازداشت در آوریل 2016 در تهران در جریان سفر به ایران به همراه دختر خردسالش برای دیدار با نزدیکان خود، بیش از 4 سال را در زندان یا اقامت اجباری گذارانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید