سعودی: جامعه جهانی باید موضعی قاطعانه در قبال ایران بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالله بن خالد بن عبدالعزیز سفیر پادشاهی عربی سعودی در سوئیس و نماینده این کشور در آژانس جهانی انرژی هسته‌ای بر ضرورت موضع قاطع جامعه جهانی در قبال ایران و تعامل جدی با تجاوزهای این کشوردر ارتباط با برنامه هسته‌ای خود تأکید کرد.

او همچنین مراتب نگرانی پادشاهی سعودی از سوء استفاده ایران از برجام و ادامه نقض تعهدات خود بر اساس این توافق را اعلام داشت.

به گزارش خبرگزاری سعودی در چهارشنبه 23 سپتامبر، سفیر این کشور درسوئیس تأکید کرد که موضع سعودی مبتنی بر حقوق کشورها برای بهرهبرداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای درتمامی عرصه‌ها بدون نقض تعهداتشان مطابق پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای «ان‌پی‌ای» است.

وی افزود که پادشاهی سعودی از تمامی ابتکار عمل‌ها برای ایجاد مناطق جغرافیایی خالی از سلاح هسته‌ای حمایت کرده و بار دیگر از جامعه جهانی می‌خواهد تا در راستای تبدیل خاورمیانه به منطقه‌ای خالی از این نوع سلاح، فعالیت کند.

ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران

این در حالی است که آمریکا اعلام کرده است که سیاست فشار حداکثری خود را برای زیر فشار قرار دادن ایران دنبال می‌کند. دولت ترامپ هفته گذشته فعال سازی مکانیزم اسنپ بک را اعلام کرد که بر اساس امضای برجام میان تهران و کشورهای بزرگ در سال 2015، متوقف شده بود.

البته شماری از کشورهای اروپایی با این اقدام آمریکا مخالفت کردند؛ آنهم در حالی که آژانس جهانی انرژی هسته‌ای هفته گذشته تأکید کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به شکلی پیوسته، در حال بالا رفتن است و بیش از سقف معین شده در برجام می‌باشد.

به گفته آژانس جهانی انرژی هسته‌ای، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به بیش از 10 برابر میزان مقرر در برجام رسیده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید