در افغانستان درج نام مادر در شناسنامه فرزند اختیاری اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد جاوید رسولی رئیس عمومی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات افغانستان چهارشنبه 23 سپتامبر در نشست خبری در کابل اعلام کرد، درج نام مادر در تذکره(شناسنامه) فرزند اختیاری است.

براساس اعلامیه‌ای این اداره، رسولی اضافه کرد: «درج نام مادر در تذکرۀ الکترونيکی اختياری بوده و به رضایت شخص متقاضی درج می‌گردد. در صورتی‌که متقاضی با درج نام مادر خویش رضایت نداشته باشد، تذکرۀ الکترونيکی وی بدون نام مادر چاپ و توزیع می‌گردد.»

وی ادامه داد: «تذکره‌های الکترونیکی که قبلاً بدون نام مادر توزیع گردیده اند، دارای اعتبار بوده و شهروندانی که قبلاً تذکرۀ الکترونیکی اخذ نموده اند، لازم نیست تا دوباره تذکرۀ الکترونیکی اخذ نمایند.»

به گفتۀ رئیس عمومی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات افغانستان، تمامی تذکره‌های الکترونیکی که با نام مادر یا بدون نام مادر چاپ می‌گردند، از اعتبار یک‌سان برخوردار می‌باشد.

احمد جاوید رسولی خطاب به مردم افغانستان گفت، کسانی که تا هنوز تذکرۀ الکترونیکی اخذ نکرده اند و اکنون می‌خواهند تذکرۀ الکترونیکی را با درج نام مادر شان اخذ نمایند، می‌توانند با مراجعه به ویب‌سایت تذکرۀ الکترونیکی (nid.nsia.gov.af)با خانه‌پری فورم، انتخاب تاریخ و زمان مراجعه و همچنان انتخاب یکی از مراکز توزیع تذکرۀ الکترونیکی، درخواستی‌های اش را به گونۀ آنلاین به این اداره، غرض طی مراحل بعدی ارسان نمایند.

شایان ذکر است که برخی از فعالان حقوق زن افغان سه سال پیش دادخواهی را برای به رسمیت شناختن حقوق مستقل زنان راه اندازی کردند و خواهان درج نام مادر در کنار نام پدر در تذکره فرزند شدند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان هفته گذشته با صدور فرمانی قانون تعدیل یافته ثبت احوال نفوس که در آن نام مادر در کنار نام پدر در تذکره فرزند درج شود را توشیح کرد. براساس این فرمان، بعد از این نام مادر به طور رسمی در تذکره فرزند درج خواهد شد.

هرچند درج نام مادر در تذکره فرزند با واکنش‌های گسترده از سوی مخالفان و موافقان این موضوع روبه‌رو شد، اما سرانجام ادارۀ ملی احصائیه و معلومات افغانستان درج نام مادر را در تذکره فرزنده اختیاری اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید