بازگشت بیش از 81 هزار مهاجر افغان از ایران طی یک ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان چهارشنبه 23 سپتامبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی یک ماه گذشته دست کم 81 هزار و 566 مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگشت کردند.

در اعلامیه آمده، از میان این آمار 39 هزار و 496 تن به‌گونه اجباری و 41 هزار و 68 تن دیگر به‌گونه داوطلبانه از ایران به افغانستان بازگشت کردند که 58 نفر آنها مدرک پناهندگی دارند.

در این اعلامیه ذکر شده: «بر بنیاد گزارش‌های نمایندگی‌های وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان در مرزها، از میان آماریاد شده 31 هزار و 339 تن از مرز میلک ولایت نیمروز و دست‌کم 50 هزار و 227 تن دیگر از مرز اسلام قلعه ولایت هرات وارد کشور شده و پس از آن به ولایات شان رفته ‌اند.»

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان علاوه کرد، در جریان سال جاری بیش از 500 هزار مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگشت کردند.

در همین حال، سازمان بین‌المللی مهاجرت نیز با نشر اعلامیه‌ای نوشت، از اول ژانویه امسال تا 19 سپتامبر در مجموع 544 هزار و 999 مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کردند که روند بازگشت مهاجرین افغان از ایران در مقایسه به هفته گذشته چهار درصد افزایش یافته است.

گفتنی است که بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران به افغانستان در شرایطی صورت می‌گیرد که در سال جاری دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.

هیأت افغانستان به تاریخ 21 ژوئن امسال به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان به تاریخ 22 ژوئن امسال اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید