با بانوی افغان که اولین راننده زن در اشکاشم بدخشان است آشنا شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شیما حسینی بانوی افغان و اولین راننده زن در روستای «آهنگرده» ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان در شمال‌شرق افغانستان است. وی برای عادی سازی رانندگی زن در این ولسوالی تلاش می‌کند و از باشندگان این ولایت می‌خواهد که به زنان شان اجازه رانندگی بدهند تا در کنار مردان رانندگی کنند.

شیما در گفت‌وگو با روزنامه «هشت صبح» گفته است، با راهنمایی همسرش در مدت یک ماه راننده‌گی را آموخته و اکنون خودش می‌تواند راننده‌گی کند.

Advertisement

وی بدون هراس در یکی از روستاهای دورافتاده‌ی ولایت بدخشان با سرعت 140 مایل در جاده حرکت می‌کند. شیما ادامه داد: «هنوز هم موانع زیادی بر سر راه دختران وجود دارد، اما من تلاش می‌کنم براساس حقوقی که قانون مدنی کشور به ما داده است، راننده‌گی زنان را در ولسوالی اشکاشم عادی بسازم».

وی علاوه کرد، برخی مردان هنگام راننده‌گی به او با چهره خشن می‌‌بینند، اما او به آن مردان توجه نمی‌کند، چون بین خانه و محل کارش با پای پیاده، یک ساعت فاصله دارد.

شیما در بنیاد روپانی معلم کودکستان است، هر روز صبح با موترش به وظیفه‌ می‌رود و شام با موترش به خانه برمی‌گردد. وی اظهار کرد: «شوهرم در بازار اشکاشم دکان‌دار است، وقت ندارد تا همه‌روزه مرا به دفتر برساند. این سبب شده است که من خودم راننده‌گی ‌کنم».

شیما نه تنها برای رفتن به محل کارش راننده‌گی می‌کند، بلکه هنگام بیرون رفتن با اعضای خانواده، نیز خودش مسوولیت راننده‌گی را برعهده می‌گیرد. راننده‌گی برای وی خوش‌آیند است.

در همین حال، مولا‌نظر دهزاد یکی از باشندگان ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان می‌گوید که شیما نخستین راننده زن در این ولسوالی است و این کار یک سنت‌شکنی در جامعه سنتی افغانستان به حساب می‌آید و وی می‌تواند برای سایر زنان مثل قهرمان عمل کند.

از سوی دیگر، آلینا غیاثی رئیس امور زنان ولایت بدخشان افغانستان شیما حسینی را «قهرمان» خطاب کرده گفت، قبلاً راننده‌گی موتر برای زنان در این ولایت یک تابو بوده است، اما اکنون که شیما راننده‌گی می‌کند، قرار است آهسته‌آهسته این وظیفه برای زنان به یک امر معمول تبدیل‌ شود.

شایان ذکر است که فعالان حقوق زن افغان همواره از حکومت افغانستان خواسته اند از حضور و فعالیت‌های زنان در سطوح مختلف جامعه حمایت کند و زنان باید در کنار مردان از حقوق مدنی شان استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم