مقام ایرانی: احتمال سقوط هواپیمای اوکراینی در اثر جنگ الکترونیک از سوی آمریکا رد نشده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون ارزیابی قرارگاه مرکزی «خاتم‌الانبیاء» در رابطه با پرواز هواپیمای اوکراینی ساقط شده توسط سپاه پاسداران مدعی شد که «ما هنوز بررسی‌هایمان به آنجایی که باید برسد نرسیده و احتمال سقوط در اثر جنگ الکترونیک از سوی آمریکا رد نشده است.»

به گزارش «خبرگزاری مهر» سرتیپ عبدالعلی پورشاسب معاون ارزیابی قرارگاه مرکزی «خاتم‌الانبیاء» و معاون پژوهشگاه علوم و معارف «دفاع مقدس قاسم سلیمانی» روز جمعه 18 سپتامبر 2020 در برنامه دستخط شبکه سوم تلویزیون ایران گفت: در ماجرای هواپیمای اوکراینی، «حدس من این است که توسط آمریکا جنگ الکترونیک صورت گرفت. حتی شلیک موشک کروز را هم از مرز گزارش کردند.»

او ضمن اشاره به ساقط شدن یک هواپیمای روسی در سوریه به وسیله ترکیه گفت: «در رابطه با هواپیمای اوکراینی ما هنوز بررسی‌هایمان به آنجایی که باید نرسیده است. یک بحثی در مسائل نظامی داریم که به نام جنگ الکترونیک است.»

پیشتر سپاه پاسداران در 11 ژانویه گذشته، به سرنگون کردن عمدی این هواپیما اذعان کرد و گناه آن را به گردن «عامل خطای انسانی» انداخت و عنوان کرد که هواپیمای اوکراینی به اشتباه «هدف متخاصم» شناسائی شده و مورد اصابت موشک پدافندی قرار گرفت.

اعتراف به این شلیک عمدی، 3 روز پس از انکار هر گونه اقدام عمدی و درپی آن صورت گرفت که تصاویر ماهواره ای نشان داد، هواپیما هدف چند موشک قرار گرفته‌است.

شایان ذکر است پرواز 752 هواپیمایی اوکراین به تاریخ 8 ژانویه 2020 حامل 146 شهروند ایرانی، 61 شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، 11 شهروند اوکراینی، و شماری نیز شهروند افغانستان، سوئد، بریتانیا و پاکستان بود که همه آنها در پی شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید