فرانسه از جناح‌های سیاسی لبنان خواست فورا حکومت تشکیل دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه روز جمعه 18 سپتامبر 2020 از جناح‌های سیاسی لبنان خواست ضمن عمل به تعهدات‌شان بدون تاخیر با نخست‌وزیری مصطفی ادیب توافق کرده و فورا حکومت تشکیل دهند.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه فرانسه، جمعه، اعلام کرد که همه نیروهای سیاسی لبنان باید به تعهدات‌شان برای تشکیل فوری دولتی تحت سرپرستی مصطفی ادیب عمل کنند.

در این راستا انیس فون دیر مول سخنگوی وزارت خارجه فرانسه جمعه در کنفرانس خبری روزانه، گفت:«در حالی که لبنان با بحران بی‌سابقه‌ای مواجه است، فرانسه بابت عدم پایبندی سیاسیون لبنانی به تعهداتی بر مبنای چارچوب زمانی شده که در اوایل سپتامبر اعلام کرده بودند، متاسف است».

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود:« از همه جناح‌های لبنانی می‌خواهیم تا ضمن عمل به مسئولیت‌هایشان بدون تاخیر با تشکیل دولت پیشنهادی از سوی مصطفی ادیب موافقت کنند تا دولت جدید ضمن ماموریت‌هایش اصلاحات سیاسی ضروری را انجام و آرمان‌های مردم لبنان را محقق کند.

این در حالی است که حزب‌الله لبنان و جنبش امل همچنان برای تسلط بر پست وزارت دارایی تلاش می‌کنند رویکردی که مصطفی ادیب سرپرست دولت لبنان را برا آن داشت تا رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید در این کشور را تمدید کند.

در این راستا علی‌رغم کارشکنی‌های دو گروه شیعه لبنانی حزب‌الله و جنبش امل و همچنین ابراز تاسف و ناامیدی فرانسه از عدم تشکیل دولت جدید در لبنان، نخست وزیر جدید لبنان اما اعلام کرده که زمان بیشتری را به رایزنی‌ها برای تشکیل دولت جدید لبنان اختصاص می‌دهد.

در این راستا فرانسه با فشار بر رهبران فرقه‌‌گرای دینی و مذهبی لبنان خواهان آن است تا سریعا دولت تشکیل داده شود و روند اصلاحات در لبنان برای برون رفت از بحران بی‌سابقه کنونی آغاز شود.

عملا با پایان مهلت 15 سپتامبر تعیین شده از سوی سیاسیون لبنانی برای تشکیل دولت در این کشور، گزارش‌ها همچنان حاکی است که مصطفی ادیب احتمالا با ادامه روند تشکیل نشدن دولت، از پست نخست وزیری لبنان استعفا دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید