شورای همکاری خلیج: از اقدامات سعودی برای محافظت از امنیتش حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای همکاری خلیجی شامگاه جمعه 18 سپتامبر 2020 ضمن محکومیت تلاش‌های مکرر شبه‌نظامیان حوثی برای حمله به اهداف غیرنظامی در خاک سعودی، از همه اقدامات پادشاهی عربی سعودی برای محافظت از امنیتش اعلام حمایت کرد.

شورای همکاری خلیجی همچنین بر حمایت خود از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای پایان دادن به بحران یمن از طریق راه‌حل سیاسی مبتنی بر مرجع‌های سه‌گانه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج شامگاه جمعه از بیانیه صادره از سوی مجموعه وزرای ایالات متحده آمریکا، چین، فرانسه، روسیه، آلمان، کویت، سوئد و اتحادیه اروپا درباره یمن استقبال کرد.

در این بیانیه وزرای کشورهای مذکور نسبت به یورش شبه‌نظامیان حوثی به سوی استان مارب که تلاش‌های بین‌المللی به رهبری سازمان ملل برای پایان دادن به بحران را تضعیف و بحران انسانی در یمن را تشدید می‌کند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

راه حل سیاسی فراگیر

دبیرکل شورای همکاری خلیج ابراز امیدواری کرد موضع گروهی وزرای کشورهای یاد شده به فراهم کردن شرایط مناسب برای عملیاتی کردن فراخوان مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن بیانجامد.

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن پیش‌تر برای بررسی اقدامات و ابرازهای اجرای آتش‌بس دائمی در یمن، اتخاذ گام‌های اعتمادساز و از سرگیری روند سیاسی از طریق ورود به رایزنی‌ها جهت دستیابی به راه حل سیاسی مستند بر مرجع‌های سه‌گانه شامل طرح‌ابتکار خلیجی، مکانیسم‌های اجرایی آن، نتایج کنگره گفتگوهای فراگیر ملی و قطعنامه 2216 شورای امنیت، فراخوان داده بود.

الحجرف همچنین به اعلام آتش‌بس یکجانبه در ماه آوریل 2020 از سوی ائتلاف عربی و دولت قانونی یمن در پاسخ مثبت به فراخوان آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد که خواستار برقراری آتش‌بس در همه مناطق جهان جهت تمرکز تلاش‌ها برای مقابله با پاندمی کرونا شده بود.

دبیرکل شورای همکاری خلیجی همچنین بر موضع شورای همکاری در حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به بحران یمن از طریق راه حل سیاسی مستند بر مرجع‌های سه‌گانه تاکید کرد.

نفتکش صافر

دبیرکل شورای همکاری خلیجی همچنین از جامعه بین‌المللی خواست به مسئولیت‌هایش و اقدامات جدی برای متوقف کردن حملات شبه‌نظامیان حوثی به استان مأرب و ورود بدون تاخیر به روند حل سیاسی، عمل کند.

دبیرکل شورای همکاری خلیجی همچنین از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواست تا به مسئولیت‌هایشان در قبال خطر احتمالی وقوع فاجعه اقتصادی و زیست محیطی ناشی از عدم امکان دسترسی تیم کارشناسان فنی به نفتکش صافر، عمل کنند.

الحجرف نیز از جامعه بین‌المللی خواست تا فشارهای هر چه بیشتری را علیه شبه‌نظامیان حوثی اعمال کند، تا اجازه بازدید فوری متخصصان بین‌المللی از این نفتکش را بدهند و از وقوع پیامد‌های فاجعه‌‌بار آن پیشگیری کنند.

دبیرکل شورای همکاری خلیجی همچنین ادامه حملات شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در پادشاهی عربی سعودی به وسیله موشک‌ها و پهپادها را که تهدیدی علیه امنیت و ثبات منطقه است را محکوم کرد و در عین حال بر حمایت از همه گام‌هایی که سعودی برای محافظت از امنیت و تمامیت ارضی‌اش اتخاذ می‌کند، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید