تجدید حملات هوایی ترکیه به روستاهای کُردنشین در مرز با عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع کُردی شامگاه پنج‌شنبه17 سپتامبر 2020 اعلام کردند بالگردهای نظامی ترکیه پس از نقض حریم هوایی عراق روستاهای کُردنشین در مرز این کشور با ترکیه را بمباران کردند.

در همین راستا فاتح یلدیز سفیر ترکیه در بغداد پنج‌شنبه اعلام کرد که کشورش طی دعوتنامه‌ای رسما از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دعوت کرده تا از ترکیه دیدار کند.

این اظهارات سفیر ترکیه در بغداد طی دیدار او با قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق مطرح شد که طی این دیدار دو طرف روابط دوجانبه و راهکارهای تقویت آن در جهت خدمت به منافع دو ملت و کشور همجوار را بررسی کردند.

از سویی قاسم الاعرجی در بیانیه‌ای که از سوی دفتر او منتشر شده، تاکید کرد که « دولت الکاظمی اصرار دارد تا روابط میان عراق و ترکیه ادامه یافته و در همه زمینه‌ها توسعه یابد».

او همچنین افزود که « دو کشور دارای منافعی مشترک و همچنین منافع اقتصادی متبادلی هستند و ما باید این روابط را در جهت خدمت به دو کشور توسعه دهیم».

الاعرجی با اشاره به این که «منافع عالی عراق اقتضا می‌کند که این کشور روابطی متوازن با همگان داشته باشد»، ابراز امیدواری کرد که مرحله کنونی شاهد امنیت و ثبات هر چه بیشتری در منطقه و عموم جهان باشد.

از سوی دیگر سفیر ترکیه در بغداد خاطر نشان کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اهمیت به سزائی را برای روابط ترکیه با عراق قائل است و مایل است زمانی که شرایط مهیا شود به عراق سفر کند.

سفیر ترکیه در عراق گفت در این راستا ما طی دعوتنامه‌ای رسما از الکاظمی برای دیدار از ترکیه دعوت کردیم.

حملات ترکیه همزمان با دیدار الکاظمی از شمال عراق

یک هفته پیش 4 گلوله توپخانه ترکیه به روستای اورمان در ناحیه کانی ماسی از توابع شهرستان العمادیه در استان دهوک شلیک شد که دو تا از گلوله‌های توپ در نزدیکی چندین منزل مسکونی به زمین اصابت کرده است.

سربست صبری مدیر ناحیه کانی ماسی اعلام کرد که توپخانه ترکیه روستای اورمان را گلوله‌باران کرده است که دو تا از گلوله‌های توپخانه در فاصله 70 متری از مجموعه منازل مسکونی سقوط کردند.

این گلوله‌باران یگان‌های توپخانه‌ای ترکیه علیه مناطقی مرزی در شمال عراق همزمان با آن اتفاق افتاد که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در حال بازدید از مناطقی در اقلیم کردستان عراق از جمله شهرستان زاخو در استان دهوک بود و طی این بازدیدها با مسرور بارزانی نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان، موضوع حاکمیت عراق را بررسی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size