«مکانیسم غیرت ملی» پاسخ نماینده مجلس ایران به «مکانیسم ماشه» آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نماینده مجلس ایران از دادن «پاسخ سخت» به آمریکا در صورت فعال‌سازی مکانیسم ماشه خبر داد و اعلام کرد که اگر آمریکا مکانیزم ماشه را اجرایی کند ایران هم مکانیزم «غیرت ملی» را اجرایی می‌کند!

احمد راستینه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، پنج‌شنبه 17 سپتامبر 2020 با اشاره به تهدید مقامات آمریکایی مبنی بر اجرای کردن مکانیسم ماشه برای تحت فشار قرار دادن ایران ادعا کرد که آمریکا بر اساس «مبانی حقوقی» نمی‌تواند این کار را اجرایی کند و حقوق بین‌الملل طبق آنچه که در خود توافقنامه برجام دیده شده اجازه چنین امری را نباید به آمریکا دهد.

او با اشاره به اجرا شدن مکانیسم ماشه توسط آمریکا اظهار کرد که اگر در عرصه هسته‌ای این اتفاق بیفتد مجلس ایران نیز به صورت جدی طرحی آماده کرده که از تمام تعهدات برجامی که باعث محدودیت‌هایی در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای بود عبور می‌کند و اجرای برجام را به صورت کامل متوقف می‌کند.

این نماینده مجلس ایران تاکید کرد که با فعال شدن مکانیسم ماشه این اجازه به دولت جمهوری اسلامی داده خواهد شد و او را مکلف خواهد کرد که نسبت به غنی‌سازی به میزان نیاز این کشور خارج از محدودیت‌ها اقدام کند و نسبت به فعال‌سازی سانتریفیوژهای مورد نیاز به میزان 90 هزار سو اقدام کند و تاسیساتی که بر اساس توافقنامه برجام تعطیل شده بود به صورت جدی با حداکثر ظرفیت کارش را شروع خواهد کرد.

او در ادامه گفت: «ایالات متحده آمریکا این را بداند که اگر مکانیسم ماشه را اجرا کند ما هم مکانیسم غیرت ملی را اجرایی می‌کنیم و به او نشان خواهیم داد که بغض فرو خفته در دل ملت ایران و جبهه مقاومت دیگر بستری برای حضور او در منطقه شکل نخواهد داد به طور یقین هزینه‌هایی که از اجرای مکانیسم ماشه بر آمریکا تحمیل می شود به مراتب بیشتر از هزینه‌هایی است که بر ما تحمیل می‌شود».

این نماینده مجلس ایران همچنین از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران که با توافق برجام پذیرفته بود خبر داد.

آمریکا پیش از این تهدید کرده بود که مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کند. رئیس‌جمهوری آمریکا 20 اوت در نشست خبری خود گفت: «همین الان به وزیر خارجه دستور دادم مکانیسم ماشه را فعال کند».

او افزود: «تا قبل از انتخابات با ایران صحبت نمی‌کنم و ایران یک ماه بعد از انتخابات درخواست مذاکره می‌دهد و من آن زمان با ایران حرف می‌زنم».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از نیمه شب 20 سپتامبر به وقت گرینویچ احیا خواهند شد.

وزیر خارجه آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر یادآوری کرده دولت کشورش پس از ناکامی در رأی‌گیری شورای امنیت برای جلوگیری از انقضای محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران، ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» را برای بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل فعال کرده است.

او در توئیتر نوشت: «هفته گذشته، بعد از ناکام ماندن شورای امنیت در عمل به مأموریت خود برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، آمریکا فرایند 30 روزه‌ای را برای بازگرداندن تقریباً تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران کلید زد. این تحریم‌ها به صورت خودکار از نیمه شب 20 سپتامبر به وقت گرینویچ بازخواهند گشت».

اصطلاح مکانیسم ماشه، یعنی بازگشت فوری به دوران قبل از معاهده برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران. در قطعنامه 2231 آمده اگر یکی از اعضای امضا‌کننده توافق برجام، در اعمال و انجام تعهدات، شکایتی داشته باشد، باید در کمیسیون مشترک برجام رسیدگی شود. اگر توافق نکنند، پرونده به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می‌شود.

در شورای امنیت سازمان ملل اگر یکی از اعضای دائم شورای امنیت آن را وتو کند، در آن زمان به‌ صورت خودکار و بدون نیاز به رای‌گیری، تمامی قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت بازمی‌گردد. به زبان ساده مکانیسم ماشه یعنی بازگشت همه تحریم‌های ایران.

بیشترین بازدید موضوعات مهم