واشينگتن: صادرکنندگان تسلیحات به ایران را تحریم خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه 16 سپتامبر 2020 متعهد شد بلافاصله پس از تصویب تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه تهران، «تحریم‌های آمریکایی کاملی» را علیه هر شرکت تسلیحاتی بین‌المللی که قراردادهای تسلیحاتی با ایران منعقد کند، اعمال کند.

به گفته خبرگزاری‌ها این هشدار آمریکا را الیوت آبرامز نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران طی کنفرانسی خبری و ساعاتی پس از آن اعلام کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اظهاراتی گفته، آمریکا هفته آینده برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران به سازمان ملل رجوع خواهد کرد.

شورای امنیت در 14 اوت گذشته تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر واردات سلاح به ایران را تا پس از انقضای مدت تحریم‌های کنونی در ماه اکتبر آینده نپذیرفت، ایالات متحده آمریکا اما در این راستا و با استناد به تفسیر قانونی‌اش از بندی در توافق هسته‌ای، همچنان به تلاش‌هایش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی علیه ایران ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیش از این چهارشنبه در نشست خبری مشترک با همتای بریتانیایی‌اش دومنیک راب تاکید کرد که واشنگتن به تلاش برای « ممانعت از برداشته شدن تحریم تسلیحاتی علیه ایران» ادامه خواهد داد.

او تاکید کرد که «ایران همچنان بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است و پول‌های هنگفتی را برای شبه‌نظامیان شیعه در منطقه هزینه کرده است».

پمپئو افزود: «ما تحریم ها علیه ایران را مجددا فعال خواهیم کرد.» به گفته او آمریکا بار دیگر در هفته آینده به سازمان ملل خواهد رفت تا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران تلاش کند و هر آنچه لازم باشد را برای اطمینان از اجرای این تحریم‌ها انجام خواهد داد.

از سویی دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا با تاکید بر این که «نباید به ایران اجازه داد به سلاح هسته‌ای دست یابد»، افزود: «ما هم با واشنگتن در خصوص ایران موضع مشترک داریم».

در حالی که مسئولان آمریکایی گفته‌اند که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران هفته آینده و مشخصا در 20 سپتامبر در چارچوب «مکانیسم ماشه» اعمال خواهد شد، حسن روحانی گفته که ایالات متحده در تلاش‌هایش برای فعال‌سازی این مکانیسم ناکام خواهد ماند.

بنا به خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» روحانی چهارشنبه طی نشست شورای وزیران و در اشاره به نزدیک شدن ضرب‌الاجل تعیین شده برای فعال‌سازی «مکانیسم ماشه» گفت که روزهای شنبه و یکشنبه آینده روزهای «پیروزی مردم ایران» خواهد بود.

مکانیسم ماشه که ماه گذشته از سوی ایالات متحده آمریکا فعال شده، بازگرداندن همه تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر ایران که در متن قطعنامه 2231 شورای امنیت و در پی توافق هسته‌ای سال 2015 آمده است را ملزم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید