اعلام آمادگی فایز السراج برای کناره‌گیری از ریاست دولت الوفاق لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فایز السراج رئیس شورای ریاست دولت الوفاق لیبی، مورد حمایت ترکیه، شامگاه چهارشنبه 16 سپتامبر 2020 برای کناره‌گیری از قدرت، طی مهلتی حداکثر تا پایان ماه اکتبر و انتقال مسئولیت‌هایش به دستگاهی اجرایی که از کمیته گفتگوها حاصل خواهد شد، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش «العربیه» فایز السراج شامگاه چهارشنبه طی یک سخنرانی‌ خطاب به مردم لیبی ضمن استقبال از رایزنی‌ها و دیدارهای جاری میان دو طرف بحران لیبی تحت نظارت سازمان ملل که با هدف یکپارچه‌سازی موسسات قبل از اجرای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری انجام می‌شود، از کمیته گفتگوها خواست تا در روند تشکیل حکومت جدید جهت تضمین انتقال مسالمت‌آمیز و آسان قدرت و برقراری امنیت در کشور، تسریع کند.

السراج افزود که او تا تحویل قدرت به نخست وزیر جدید در راس دولت خواهد ماند و ابراز امیدواری کرد که ماموریت‌های کمیته گفتگو قبل از پایان ماه اکتبر آینده تکمیل شود.

شورای عالی کشور در لیبی سه‌شنبه اعلام کرد که «خواهان پایان مرحله انتقالی و رفتن به سوی انتخابات» است. این شورا همچنین افزود که « گفتگو‌های مغرب برای متحد کردن موسسات حکومتی انجام شده است».

یک هیات از مجلس نمایندگان لیبی و شورای حکومتی لیبی هفته گذشته در پادشاهی مغرب پیش‌نویس نهایی توافقی که اخیرا به آن دست یافته‌اند را امضا کردند.

در این پیش‌نویس نهایی امضا شده درباره اختیار کردن شخصیت‌هایی که پست‌های کلیدی در کشور لیبی را به دست خواهند گرفت و همچنین مکانیسم‌های مبارزه با فساد در پست‌های اداری توافق شد.

توافق سیاسی لیبی - لیبی به طور رسمی در هفته آخر ماه سپتامبر در پادشاهی مغرب امضا خواهد شد.

پادشاهی مغرب میزبانی جلسات گفتگوی لیبی میان هیأت‌های شورای عالی کشور و پارلمان طبرق را با هدف تثبیت آتش‌بس و آغاز گفتگوهایی برای حل اختلافات میان گروهای متنازع لیبی بر عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید