سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای خواستار توقف ساخت سانتریفیوژها در ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه سه‌شنبه 15 سپتامبر 2020 در بیانیه مشترکی از ایران خواستند تا روند ساخت دستگاه‌های سانتریفیوژ مورد کاربرد در عملیات غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در این بیانیه مشترک سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه از ایران خواسته‌اند تا به طور کامل به تعهدات هسته‌ایش پایبند شده و در چارچوب طرح کار مشترک با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملا همکاری کند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه عدم پایبندی تهران به تعهداتش را امری نگران کننده عنوان کردند که نقض خطرناک معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای به شمار می‌رود.

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه ضمن ابراز نگرانی شدید درباره اعلام ایران مبنی بر احداث تاسیساتی برای ساخت دستگاههای سانتریفیوژ پیشرفته در نزدیکی سایت هسته‌ای نطنز از تهران خواستند تا روند ساخت این دستگاهها را متوقف سازد.

این در حالی است که روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که ایران از سطح غنی‌سازی اورانیوم تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر رفته و میزان ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده آن به 10 برابر افزایش یافته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه تاکید کرد که همچنان به روند تحقیق درباره مواد و فعالیت‌های اعلام نشده ایران ادامه می‌‌دهد.

رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام آژانس در وین گفت:« آژانس همچنان به روند تحقیق درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده ایران ادامه می‌‌دهد».

گروسی نیز تاکید کرد که اقدام آژانس برای تحقیق درباره عدم تبدیل مواد هسته‌ای اعلام شده ایران به موجب توافق تضمین‌های ویژه ادامه دارد.

افزون بر آن مدیر آژانس گفت:« همچنان به تجزیه و تحلیل نمونه‌های اخذ شده توسط بازرسان آژانس از دو سایت هسته‌ای که هفته‌ها پیش در مورد بازدید از آنها با ایران به توافق رسیده‌ایم، ادامه می‌دهیم».

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت که دسترسی بازرسان به دومین سایت هسته‌ای مشخص شده ایران، متعاقبا طی ماه جاری انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید