ترامپ: هرگونه حمله ایران به آمریکا با واکنشی هزار بار قوی‌تر مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه 14 سپتامبر 2020 به وقت محلی آمریکا ضمن دادن هشدارهای قوی به رژیم ایران، تهدید کرد که هر گونه اقدام انتقام‌جویانه ایران علیه ایالات متحده آمریکا در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده «سپاه قدس»، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران، «واکنشی هزار بار قوی‌تر» از سوی آمریکا را در پی خواهد داشت.

دونالد ترامپ در حساب‌ کاربری‌اش بر شبکه «توئیتر» گفت:« بنا به گزارش‌های رسانه‌ای احتمالا ایران برای ترور طرح‌ریزی می‌کند، یا حمله‌ای دیگر علیه ایالات متحده برای گرفتن انتقام کشته شدن فرمانده تروریست سلیمانی، که کشته شدن‌ او به خاطر طرح‌ریزی‌اش جهت انجام حمله‌ای در آینده، کشتن نیروهای آمریکایی و افزایش کشتار و درد و رنج‌هایی که برای چندین سال باعث شده بود، صورت گرفت».

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه ضمن دادن هشدارهایی قوی به رژیم ایران گفت که:« هر گونه حمله ایران علیه ایالات متحده آمریکا، به هر شکلی که باشد، با حمله‌ای هزار بار قوی‌تر از آن مواجه خواهد شد!».

بنا به گزارش روزنامه آمریکایی «پلیتیکو» به نقل از گزارش‌های منابع اطلاعاتی که یک مسئول در دولت ترامپ از محتوای آن مطلع شده، رژیم ایران در حال بررسی طرح ترور لانا مارکس سفیر ایالات متحده آمریکا در آفریقای جنوبی و از افراد نزدیک به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است.

روزنامه «پلیتیکو» آمریکا تاکید کرده که سفارت ایران در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی، در طرح‌ریزی برای ترور سفیر ایالات متحده در این کشور دست دارد.

به گفته این روزنامه طرح‌ریزی توطئه برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران است که اوایل سال جاری در حمله پهپادی آمریکا در اطراف فرودگاه بغداد کشته شد.

افزون بر آن مسئولان آمریکایی از ایجاد شبکه‌های سری گسترده توسط ایران در کشور آفریقای جنوبی، پرده برداشتند.

مایک پمپئو:« به گزارش‌ها با جدیت رسیدگی می‌کنیم»

از سویی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دوشنبه اعلام کرد که او گزارش‌های خبری مبنی بر این که ایران طرح توطئه‌ای را برای «ترور» سفیر آمریکا چیده است را « جدی می‌گیرد». گزارش‌هایی که ایران آنها را سخیف و «بی اساس» خوانده است.

وب‌سایت خبری آمریکایی «پلیتیکو» از مسئولان آمریکایی که هویت آنها را منتشر نکرده نقل کرده که گفته‌اند که دستگاههای اطلاعاتی بر این باورند که دولت ایران برای ترور لانا مارکس سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی که از شخصیت‌های نزدیک به دونالد ترامپ است، توطئه‌چینی می‌کند.

وب‌سایت پلیتیکو به نقل از منابع خود گفته که ابعاد این طرح توطئه ایران که آمریکا در بهار گذشته از آن مطلع شده در هفته‌های گذشته بیشتر آشکار شده است.

به گفته این سایت خبری رژیم تهران برای ترور سفیر لانا مارکس طرح‌ریزی کرده تا از این طریق انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، که فرمان کشتن او توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صادر شده را بگیرد.

پمپئو دوشنبه در گفتگو با شبکه «فاکس نیوز» در‌باره این گزارش‌های اطلاعاتی گفت:« ما این گونه گزارش‌ها را جدی می‌گیریم» و افزود:« می‌دانیم که ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است، و آنها (رژیم ایران) پیش از این به چنین ترورهایی در اروپا و اماکن دیگری دست زده‌اند».

وزیر خارجه آمریکا همچنین ضمن هشدار به تهران و تاکید این‌که «حمله به هر آمریکایی، در هر مکان و زمانی، چه دیپلمات باشد یا سفیر یا نظامی، اقدامی مطلقا غیر قابل قبول است» گفت:«هر آنچه را که در توان داریم برای محافظت از تمامی مسئولان در وزارت خارجه بکار خواهیم گرفت».

از سویی وزارت خارجه ایران پیش‌تر و در واکنش به گزارش منتشر شده از سوی وب‌سایت «پلیتیکو» گفته بود که آن‌چه از سوی وب‌سایت خبری آمریکایی منتشر شده تنها «اطلاعاتی دروغین» و «بی اساس» است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این گونه اطلاعات را تنها «روش‌های تکراری و تهوّع‌آوری» توصیف کرد که «با هدف ایجاد فضای دشمنی علیه ایران در سطح بین‌المللی مطرح می‌شود».

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود در حالی که دولت ترامپ « بسیاری از معیارها و روش‌های مورد قبول بین‌المللی را زیر پا گذاشته»، تهران اما« همواره ثابت کرده که به اصول و عرف‌های دیپلماتیک بین‌المللی پایبند است».

تنش‌های میان ایالات متحده آمریکا و ایران در پی خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای برجام و اعمال تحریم‌های حداکثری علیه رژیم تهران به مراتب تشدید و در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران وارد مرحله جدیدی از رویارویی‌ها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size