رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: گام چهارم کاهش تعهدات برجام کاملا اجرا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گام چهارم کاهش تعهدات برجام از سوی ایران کاملا اجرا شده و بر این اساس یک هزار و 44 سانتریفیوژ در «سایت فردو» غنی‌سازی می‌کنند.

علی اکبر صالحی روز یکشنبه 13 سپتامبر 2020 در واکنش به اظهارات برخی از نمایندگان مجلس ایران مبنی بر عدم اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجام در سایت هسته‌ای فردو اظهارداشت که «سیاست‌های گام چهارم کاهش تعهدات برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران کاملا اجرا شده است و ما یک بال را در فردو فعال کردیم.»

به گزارش وب‌سایت «خانه ملت» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد که براساس سیاست‌های کاهش تعهدات برجام، یک هزار و 44 سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند بنابراین ما به عنوان مجری این سیاست‌ها کاملا به وظیفه خود عمل کردیم.

صالحی خاطرنشان کرد: «ما در برجام تعهد داده بودیم که این یک هزار و 44 ماشین، غنی‌سازی نکنند اما طبق کاهش تعهدات برجام غنی‌سازی به اندازه نیاز انجام می‌شود و مواد غنی شده را هم ذخیره خواهیم کرد.»

فعال‌سازی مکانیسم ماشه «اسنپ بک»

پس از مخالفت با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران، ایالات متحده آمریکا در واکنش به تصمیم از برنامه خود برای فعال‌سازی مکانیسم موسوم به «سناپ بک Snapback» که همان بازگشت فوری همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است، خبر داده بود.

پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا به سازمان ملل متحد در این راستا شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران را در بر دارد.

«مکانیسم ماشه» راهکاری پیش‌بینی شده در توافق برجام 2015 میان کشورهای 5+1 با ایران است. بر اساس این راهکار، هرگاه یکی از کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای از انجام تعهدات خود عدول کند، طرف مقابل نیز از حق عدول از این توافق برخوردار خواهد شد.

آمریکا با استناد به مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در زمینه فعال کردن مکانیسم ماشه اقدام خواهد کرد.

به موجب توافق هسته‌ای هر کدام از کشورهای امضا کننده طرف توافق با ایران حق دارند چنان‌چه ایران یکی از بندهای توافق هسته‌ای را زیر پا گذارد، به سازمان ملل متحد شکایت کنند.

از سویی سازمان ملل وظیفه دارد تحقیقاتی را به مدت یکماه تا قبل از دستیابی به توضیح‌ها و تضمین‌هایی برای طرف شکایت کننده (آمریکا)، آغاز کند.

چنانچه طرف شکایت کننده به پذیرفتن این توضیحات قانع نشود بدون موافقت شورای امنیت می‌توان مکانیسم سناپ بک را فعال کرد.

به دنبال فعال شدن این مکانیسم همه تحریم‌هایی که از سوی شورای امنیت علیه ایران به تصویب رسیده و علاوه بر آن قطعنامه 2231 که در ژوئیه 2015 به تصویب رسیده فعال خواهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید