وزیر خارجه سوئد: از شنیدن خبر اعدام کشتی‌گیر ایرانی وحشت‌زده شدم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه واکنش‌ سازمان‌ها و شخصیت‌های حقوقی و سیاسی به اجرای حکم اعدام #نوید_افکاری در تازه‌ترین این موضع‌گیری‌ها وزیر خارجه سوئد با انتشار توییتی نوشت «از شنیدن خبر اعدام کشتی‌گیر ایرانی وحشت‌زده شدم.»

ساعاتی پس از آن‌که رئیس کل دادگستری فارس اعلام کرد که حکم «قصاص نفس نوید افکاری متهم به قتل» صبح امروز شنبه 12 سپتامبر 2020 «پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول» به مرحله اجرا گذارده شد، شاهد واکنش اعتراضی گسترده نسبت به اجرای این حکم در داخل و خارج از ایران بودیم.

Advertisement

در همین رابطه «آن لینده» وزیر خارجه سوئد در توییتی نوشت «از شنیدن خبر اعدام کشتی‌گیر ایرانی وحشت‌زده شدم. سوئد و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به طور مداوم بر حق دادرسی صحیح تأکید می‌کنند و با اعمال مجازات اعدام تحت هر شرایطی در همه موارد بدون استثنا مخالفت می کنند.»

کاربران فضای مجازی در اعتراض به اجرای حکم اعدام نوید افکاری نام او را در توئیتر ترند کردند.

حکم اعدام افکاری در حالی اجرا شد که درخواست‌ها و اعتراضات گسترده برای توقف حکم اعدام نوید افکاری شکل گرفته بود.

قوه قضاییه ایران پیش از این ادعا کرده بود که نوید افکاری به اتهام قتل کارمند سازمان آب و فاضلاب در استان فارس با ضربات چاقو و بر اساس اعترافات خودش به قصاص محکوم شده است.

از سوی دیگر، نوید افکاری پیش از این، با انتشار یک فایل صوتی تاکید کرده بود که اعترافات گرفته شده از او زیر فشار شکنجه بوده و صحت ندارد.

قوه قضاییه ایران ادعا کرده بود فیلمی در دست دارد که نشان می‌دهد نوید مرتکب قتل شده است اما علیرغم درخواست این متهم برای پخش این فیلم، قوه قضاییه هیچوقت این فیلم را نشان نداد.

حسن یونسی وکیل این فرد به رسانه‌ها گفته بود که چنین فیلمی وجود ندارد و ادعای قوه قضاییه صحیح نیست.

پس از اعدام نوید افکاری، وکیل او در توئیتر نوشت: «بر اساس آیین‌نامه اجرای احکام قصاص، محکوم علیه حق دارد قبل از اجرای حکم با خانواده خود دیدار داشته باشد. برای اجرای حکم آنقدر عجله داشتید که نوید را از آخرین دیدار هم محروم کردید؟»

دادگستری استان فارس، درباره شتابزدگی در اجرای حکم اعدام این متهم ادعا کرد که این کار با اصرار اولیاء دم با عنوان حق الناس و حق شخصی آنها بامداد امروز به مرحله اجرا درآمد.

این در حالی است که مهدی محمودیان فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در توئیتر نوشت: «با برادر نوید افکاری سوار هواپیما شدیم که بریم شیراز، خانواده مقتول قبول کرده بود که برای رضایت برویم و صحبت کنیم. همه امیدوار شده بودیم که رضایت بدهند، یک دقیقه قبل از حرکت هواپیما زنگ زدند و به برادرش اطلاع دادند که نوید اعدام شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید