طبری به 31 سال حبس تعزیری و ضبط اموال محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که اکبر طبری به 31 سال حبس تعزیری و ضبط اموال محکوم شده است و این رای هنوز غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی است.

علیرغم ادعای رئیس قوه قضاییه ایران درباره رسیدگی و سخت‌گیری در پرونده‌های فساد اقتصادی، یکی از مهمترین این پرونده‌ها با اتهامات سنگین که مربوط به معاون اجرایی سابق قوه قضائیه است تنها منجر به صدور حکم حبس تعزیری شد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 12 سپتامبر 2020 غلامحسین اسماعیلی گفت که اکبر طبری در دو عنوان اتهامی تبرئه و در 6 مورد دیگر دادگاه در چارچوب قوانین، مجازات حبس و جزای نقدی برای او صادر کرده است.

به گفته او، رای هنوز غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی است.

اسماعیلی اعلام کرد که طبری بابت تشکیل شبکه ارتشا به 31 سال حبس تعزیری و ضبط اموال محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضاییه توضیح داد که طبری مجموعا به پرداخت هزار میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت و حدود 179 میلیارد ریال جزای ضبط وجوه نقدی که بابت ارتشا اخذ کرده نیز محکوم شده است.

این پرونده متهمان دیگری نیز داشت. فرهاد مشایخ یکی از این افراد به 15 سال حبس تعزیری و جزای نقدی، رسول دانیال‌زاده به 15 سال حبس تعزیری، بیژن قاسم‌زاده سنگرودی، به انفصال دائم از خدمات دولتی و 10 سال حبس تعزیری و ضبط مال ناشی از ارتشا و جزای نقدی، حمیدرضا علیزاده به 10 سال حبس، ضبط مال ناشی از عمل مجرمانه و جزای نقدی محکوم شدند.

دیگر متهمان نیز محکومیت هایی حاصل کردند.

بر اساس این گزارش، بخش دیگر همین پرونده به ویژه نسبت به کسانی که خارج از ایران هستند مفتوح است و دادگاه هنوز رای نداده است.

بخش سوم پرونده هم در دادسرا مشغول تکمیل تحقیقات است.

پیش از این رسانه‌های ایران گزارش دادند که بر اساس کیفرخواست پرونده، اکبر طبری متهم به مشارکت در تشکیل شبکه چند نفری در ارتشا، با وصف سردستگی، اخذ رشوه به مبلغ بیش از 80 میلیارد ریال وجه نقد، اخذ زمین به مساحت 300 مترمربع در خیابان کریم خان، اخذ زمینی مشجر به مساحت هزار و 657 مترمربع واقع در قریه نجار کلای لواسان، اخذ آپارتمان اداری به مساحت 108 مترمربع در مجتمع سانا، تسهیل وجه نقد به مبلغ 100 هزار یورو، پولشویی از طریق تبدیل وجه نقد به سهام شرکت سیمان به مبلغ 42 میلیارد ریال، دریافت رشوه از رسول دانیال‌زاده به مبلغ 183 میلیارد و 233 میلیون و 300 هزار ریال، دریافت رشوه از مصطفی نیاز آذری به میزان 5 قطعه زمین و یک ویلا در بابلسر، معاوضه سه دستگاه آپارتمان مسکونی متعلق به رسول دانیال‌زاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید