انتقاد پمپئو از ترویج نظریه توطئه از سوی ایران در ارتباط با حملات 11 سپتامبر 2001

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از اقدامات ایران در پخش گزارش‌های متضمن دروغ‌پردازی و اطلاعات اشتباه پیرامون حملات 11 سپتامبر 2001 انتقاد کرد که 3 هزار قربانی برجای گذاشت.

پمپئو در توئیت خود نوشت: «شرم‌آور است که تلویزیون دولتی ایران نظریه‌های توطئه پیرامون 11 سپتامبر و دروغ‌های مرتبط با قربانیان یهودی آن حملات را پخش می‌کند.»

وی با تاکید بر ضرورت «بزرگداشت قربانیان و نه خدشه‌دار کردن آبروی آنها» اعلام کرد که ایران پیشتر میزبان مسابقه پویا‌نمایی در خصوص هولوکاست بوده و فساد آنها پیمایش ناپذیر است.»

گفتنی است که دادگاه نیویورک چندین بار ایران را به دست‌داشتن در همکاری با عناصر القاعده محکوم کرده که عامل اجرای حملات 11 سپتامبر 2001 بودند؛ به‌طوری که قاضی جورج دانیلز تهران را به پرداخت غرامتی معادل 10.7 میلیارد دلار و بهره 9% در سال محکوم نمود که در نهایت بالغ بر 21 میلیارد دلار می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سال گذشته هشدار داد که از اختیار قانونی لازم برای دست‌زدن به اقدام نظامی علیه ایران برخوردار است که این امر کنگره آمریکا را به بررسی موضوع و برپایی جلسات در مورد قانون تصویب شده در پی حملات 11 سپتامبر 2001 برای شناخت امکان قانونی ترامپ برای دست‌زدن به حمله علیه ایران وادار کرد.

محمدجواد لاریجانی معاون پیشین رئیس قوه‌قضائیه در گفته‌های بی‌سابقه‌ای در مصاحبه اختصاصی با تلویزیون ایران در 30 می 2018 اذعان کرد که ایران، عبور عناصر القاعده را تسهیل کرد که عامل اجرای حملات 11 سپتامبر 2001 در نیویورک بودند.

از سوی دیگر اسناد «اوبت آباد» که از مخفیگاه اسامه بن لادن رهبر القاعده در هنگام مرگ در پاکستان در سال 2011 به دست نیروهای آمریکایی وی افتاد و در نوامبر 2017 از سوی سازمان سیا نشر شد، جزئیات رابطه ایران با القاعده را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید