سازمان جهانی بهداشت: ممکن است کرونا تا 2 سال آینده تحت کنترل درآید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت اذعان کرد که برآوردی از زمان پایان همه‌گیری بیماری کووید-19 ندارد اما پیش‌بینی می‌کند که این بیماری تا دو سال آینده تحت کنترل قرار خواهد گرفت.

بعد از گذشت شش ماه از زمان اعلام «همه‌گیری ویروس کرونا» از سوی سازمان جهانی بهداشت، دفتر مطبوعاتی این سازمان به خبرگزاری تاس می‌گوید: «در این برهه از زمان، نمی‌دانیم چه زمانی همه گیری به پایان می‌رسد اما این امکان وجود دارد که با تلاش‌های جهانی و فن‌آوری‌های مدرن، ظرف دو سال آینده همه‌گیری کنترل شود.»

این دفتر تاکید کرد که کشورها باید بر چند اولویت تمرکز کنند که از جمله آن‌ها توانمند کردن افراد برای حفاظت از خود، تمرکز بر اصول بهداشت عمومی و حمایت از افراد آسیب پذیر است.

تاکنون بیش از 27 میلیون مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در 188 کشور جهان ثبت شده است و حدود 900 هزار نفر نیز در اثر ابتلا به کووید-19 جان خود را از دست داده‌اند.

انجام تست‌های زیاد به عنوان یکی از راه‌های مهار کرونا

از سوی دیگر انجام آزمایش‌های متعدد کرونا یکی از راه‌ حل‌های پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت برای مهار ویروس است، موضوعی که بسیاری از کشورهای جهان روی آن سرمایه‌گذاری کردند و توانایی خود را در انجام تست‌های روزانه بالا بردند به طوریکه فرانسه در حال حاضر قادر است تا نزدیک به یک میلیون تست هفتگی کرونا را انجام دهد. این تست در فرانسه با کارت بیمه رایگان است و نیازی به نسخه پزشک نیز ندارد. زمان پاسخ به تست به طور میانگین بین 24 تا 48 ساعت است.

سازمان جهانی بهداشت با کمبود بودجه مواجه است

در عین حال تدروس آدانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت در نشستی خبری تاکید کرد که این سازمان بدون افزایش چشمگیر بودجه خود نمی‌تواند اهداف برای مهار کرونا را تحقق بخشد.

وی افزود: «سازمان جهانی بهداشت با 35 میلیارد دلار شکاف بودجه‌ای روبرو است.

در حالیکه چندین شرکت تحقیقاتی و دارویی وارد مرحله سوم آزمایش ویروس کرونا شده‌اند، سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه 10 سپتامبراعلام کرد که تاکنون 700 میلیون دلار برای خرید واکسن کرونا برای کشورهای فقیر جمع آوری شده است که کمتر از نصف مبلغ هدف‌گذاری شده ارزیابی می‌شود.

در طرح سازمان جهانی بهداشت که کوواکس نام دارد، تامین اولیه 2 میلیارد دلاربرای خرید واکسن پیش بینی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید