بیانیه اعتراضی 313 سینماگر ایرانی به وضعیت سانسور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

313 سینماگر ایرانی به مناسبت روز ملی سینما در ایران با انتشار بیانیه‌‌ای خواهان حذف «نظام سانسور و هر نوع پروانه فیلم‌سازی» شدند.

محمد رسول اف کارگردان سرشناس ایرانی که خود از امضا کنندگان این بیانیه است با انتشار این بیانیه در توییتر خود گفته است بیانیه به مناسبت 21 شهریور، روز ملی سینما منتشر شده است.

Advertisement

بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، بسیار کوتاه است. امضاکنندگان این بیانیه خواستار برچیده شدن «نظام سانسور در ایران» و «حذف هر نوع پروانه فیلم‌سازی» هستند. این بیانیه با هشتگ‌های #روز_ملی_سینما و #نه_به_سانسور،‌ در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

سینماگران مطرحی مثل «جعفر پناهی»، «کیومرث پوراحمد»، «‌محمد رسول‌اف»، «ترانه علیدوستی»،‌ «کیانوش عیاری»، «کامران قدکچیان»، «مهتاب کرامتی»،‌ «تهمینه میلانی»، «همایون اسعدیان»، «مهناز افشار» و «کامبوزیا پرتوی» از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

محمد رسول‌اف آن‌چه بر سینماگران ایرانی می‌گذرد را «داغ و درفش‌های رایج حکومت» دانسته و تاکید کرده است روز ملی سینما باید زمانی باشد که بتوان بدون هراس در این باره حرف زد.

رسول‌اف تاکید کرده است برخی از سینماگران حاضر نشده‌اند این بیانیه را امضا کنند. او به نام این افراد اشاره‌ای نکرده است.

گفتنی است که سال 1379 همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران در روز 21 شهریور، این روز به عنوان «روز ملی سینما» در نظر گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید