ایران بیش از 70 هزار کودک کار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران اعلام کرد که طی مطالعاتی که با دانشگاه علوم بهزیستی انجام شد، حدودا 70 هزار کودک خیابانی در ایران وجود دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 11 سپتامبر 2020 حبیب‌الله مسعودی فرید کودکان کار را به چند دسته تقسیم کرد و گفت: «یک‌سری کودکی که ساعاتی از روز خود را برای امرار معاش و یا نبود سرپرست مناسب، در خیابان بگذارنند، کودک خیابانی نامیده می‌شوند. بعضی از کودکان ساعاتی را در خیابان‌ها سپری می‌کنند و بعضی دیگر از کودکان که در ایران تعدادشان خیلی اندک است، به طور کامل در خیابان حضور دارند».

به گفته او این کودکان در خیابان حضور ندارند بلکه در کارگاه‌ها هستند و عموما این کودکان شرایط سختی را دارند.

مسعودی فرید افزود: «این کودکان اذعان دارند در مقایسه بین حضور در کارگاه و خیابان، شرایط خیابان برایشان بهتر است؛ زیرا در خیابان یک نظارت عمومی وجود دارد و مورد آزار و اذیت قرار نمی‌گیرند و مردم درباره این کودکان نیز حساسیت پیدا کرده‌‌اند و مراقب هستند آسیبی به آنها وارد نشود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران اظهار کرد که خیلی از کودکان در کارگاه‌ها کار می‌کنند اما قابل شناسایی نیستند؛ زیرا در کارگاه‌هایی که مجاز نیستند و اصلا تابلویی ندارند به کار گرفته می‌شوند.

او با اشاره به اینکه آمار کودکان کار از مسائل اجتماعی پنهان محسوب می‌شود، بیان کرد: «طی مطالعاتی که با دانشگاه علوم بهزیستی انجام شد، حدودا 70 هزار کودک خیابانی در کشور داریم که بازه زمانی را در خیابان سپری می‌کنند که البته وضعیت کودکانی که در کارگاه‌ها کار می‌کنند متفاوت است و آمار دقیقی از این افراد در دست نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید