نماینده ویژه آمریکا حمله به امرالله صالح را اخلال فرصت تاریخی صلح خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در تازه‌ترین توییتی حمله انفجاری بالای امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری این کشور را اخلال فرصت تاریخی صلح خواند.

خلیلزاد در ادامه نوشت، با نزدیک شدن گفت‌وگوهای صلح، تخریبکاران در تلاش شان برای اخلال این فرصت تاریخی بیشتر مایوس می‌شوند که حمله بر امرالله صالح یکی از نمونه‌های آن است.

وی علاوه کرد، تاریخ گواه است زمانی که فرصت برای صلح نزدیک می‌شود، تخریبکاران از هیچ نوع تلاش برای توقف آن نمی‌ایستند.

خلیلزاد گفته است: «افغان‌ها در دام آنها نخواهند افتاد. افغان‌ها می‌‌دانند که روند موفق صلح، یگانه راه پایان بخشیدن به جنگ طولانی در کشور است. تحقق آرمان‌های گستردهٔ آنها برای صلح، به دو گروه مذاکره‌کننده و رهبران آنان برمی‌گردد».

امرالله صالح از این انفجار نجات یافت

کاروان موترهای امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان بامداد چهارشنبه 9 سپتامبر در شهر کابل آماج حمله انفجاری قرار گرفت.

امرالله صالح پس از این انفجار در پیام تصویری اعلام کرد، از این انفجار جان سالم بدر برده، اما به گونه سطحی زخم برداشت ولی شماری از محافظین وی زخمی شدند که در شفاخانه(بیمارستان) امنیت منتقل شدند.

در همین حال، طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان به رسانه‌ها گفته است، کاروان موترهای معاون اول رئیس‌جمهوری این کشور حوالی ساعت 7:35 صبح چهارشنبه هفته جاری به وقت محلی در شهر کابل هدف حمله انفجاری قرار گرفت که در نتیجه 10 غیرنظامی کشته شدند و 15 نفر دیگر به شمول محافظان امرالله صالح زخم برداشتند.

آرین اضافه کرد، این رویداد در ساحه چهار راهی سابقه تایمنی در حوزه چهارم امنیتی شهر کابل رخ داد و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است و طالبان نیز دست داشتن در این حمله را رد کردند.

گفتنی است که پارسال نیز امرالله صالح در دفتر کارش در نهاد «روند سبز» در شهر کابل هدف حمله انتحاری قرار گرفته بود که در آن حمله 20 نفر کشته شدند و 50 نفر دیگر زخم برداشتند، اما خود صالح نجات یافت.

شایان ذکر است که این حمله انفجاری در شرایطی رخ داده که قرار است در آینده نزدیک مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر آغاز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید