ماکرون: باید برخوردی قاطع با اردوغان داشته باشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه پنج‌شنبه 19 سپتامبر تأکید کرد «ما باید قاطعانه با اردوغان برخورد کنیم.»

او با اشاره به اقدامات تحریک کننده ترکیه در شرق مدیترانه خاطر نشان کرد که آنکارا باید به حاکمیت اروپا و قانون بین‌المللی احترام بگذارد زیرا خطوط قرمز کاملاً روشن است و ترکیه باید گزینه‌های خود را توضیح دهد.

به گفته ماکرون، نشست امروز سران هفت کشور اتحادیه اروپا در خصوص أوضاع جاری در شرق مدیترانه در راستای یافتن موضعگیری مشترک اتحادیه اروپا در قبال ترکیه خواهد کوشید.

روابط میان ترکیه واتحادیه اروپا به دلیل شماری از مسائل از قبیل حفاری‌های نفتی و گازی در شرق مدیترانه که موضوع مورد اختلاف میان آنکارا از یک سو و قبرس و یونان دو عضو اتحادیه از سوی دیگر است، دچار تنش شده‌است.

ماکرون درنشست خبری در کورسیکا گفت که فرانسه و آلمان در راستای اقدامی هماهنگ شده برای ابراز همبستگی با یونان فعالیت دارند که مأوای هزاران پناهجو است که بعد از بروز آتش‌سوزی در اردوگاه مملو از جمعیت خود در جزیره یونانی لیسوس، اکنون در فضای آزاد، بی سرپناه مانده‌اند.

او از اروپا خواست تا به شکلی متحدانه و کاملاً آشکار، صدای خود را در مخالفت با ترکیه بلند کند که دیگر به عنوان شریک قلمداد نمی‌شود.

ماکرون در آستانه نشست سران کشورهای جنوب در اتحادیه اروپا درکورسیکا با اشاره به «تمایل عمیق برای آغاز گفت و گوهای ثمر بخش با ترکیه»، گفت:ما به عنوان اروپا می‌بایست برخوردی خالی از ابهام و قاطع با دولت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه داشته باشیم که این روزها منش غیرقابل قبولی را از خود بروز داده‌است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید