بریتانیا: نسبت به بازخواست از ایران در صورت نقض تعهدات هسته‌ای‌اش پایبندیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هایکو ماس دومنیک راب و جان ایو لودریان وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه در نشست شیفینج هاوس در بریتانیا، اقدامات مشترک آتی خود در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران (برجام ) را هماهنگ کردند.

وزارت خارجه آلمان تاکید کرد که جوزف بورل مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز از طریق ویدئو در این نشست شرکت جست.

در پی این نشست دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا در توئیت خود نوشت: «این نشست سه‌جانبه اروپایی به این جمع‌بندی رسید که به هیچ وجه نباید به ایران اجازه داد تا به سلاح هسته‌ای دست یابد».

راب افزود: «ایران می‌بایست به تعهدات برجامی خود پای بند باشد و برجام را حفظ کند. ما نسبت به بازخواست از ایران در صورتی که این کشور به تعهدات برجامی خود عمل نکند، پایبندیم.»

این در حالی است که مسئولان آمریکا تاکید کرده اند که این کشور مدارکی را دال بر اقدام ایران در ذخیره‌سازی اورانیوم غنیشده در دست دارد که عنصر اساسی برای تولید بمب هسته‌ای است و این امر حاکی از نقض اشکار محدودیت‌های بین‌المللی اعمال شده در مورد ایران در خصوص استفاده از مواد رادیو اکتیو است.

کارشناسان هسته‌ای پیش‌بینی می‌کنند که ایران تنها سه ماه و نیم از داشتن توانایی لازم برای ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد.

بر اساس گزارش نشریه ویژه امنیتی «واشنگتن فیری بیکن» ایران مواد هسته‌ای لازم برای ساخت دو بمب هسته‌ای را دارد.

این در حالی است که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران، گفته است که این کشور اقدام به غنی‌سازی بیش از 3 تن اروانیوم کرده است که بیانگر درستی مطالب وارد شده در گزارش «آژانس جهانی انرژی هسته‌ای است که تاکید کرده، ایران 10 برابر بیشتر از حد مجاز ذکر شده در برجام اورانیوم غنی‌شده دارد.

بر اساس برجام، ایران نمی‌تواند بیش از 203 کیلوگرم ذخیره اورانیوم با غلظت پائین داشته باشد اما ایران پیشتر اعلام کرد که از میزان تعهدات برجامی خود به دلیل تحریم های آمریکا، کاسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید