بانوی افغان که دو پسرش را در جنگ از دست داده در مورد صلح چه می‌گوید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حلیمه بانوی افغان که دو پسرش را در جنگ افغانستان از دست داده است، اما وی امید به صلح دارد و آرزوی دارد که روزی صلح بیاید به سرخط جنگ و خشونت نقطه پایان گذاشته شود.

حلیمه به روزنامه «هشت صبح» گفته است، در آرزوی ختم خون‌ریزی و برقراری صلح در افغانستان است. وی با گلوی آمیخته از بغض می‌افزاید که یک پسرش در ولایت کنر و پسر دیگرش در ولسوالی بالامرغاب بادغیس کشته شدند. هردو پسر وی در ارتش خدمت می‌کردند.

حلیمه علاوه کرد، هرچند افتخار می‌کند پسرانش در راه خدمت به وطن به مقام «شهادت» رسیده‌اند؛ اما او نگران آینده‌ی کودکان قد و نیم قد به‌جا مانده‌ی پسرانش است. این مادر، نبود حمایت درست از بازمانده‌گان قربانیان جنگ و به‌خصوص خانواده‌های جان‌باخته‌گان نیروهای امنیتی را یک مشکل جدی می‌داند و بابت آن از دولت افغانستان به‌شدت اظهار ناراحتی می‌کند.

اما امید او به صلح از بین نرفته است. آرزو می‌کند روزی صلح جای‌گزین خشونت و جنگ شود تا همه در کنار هم زنده‌گی انسانی و مسالمت‌آمیز داشته باشند.

در همین حال، شماری از نهادها و فعالان حقوق زن افغان بار دیگر بر حفظ دست‌آوردهای زنان در گفت‌وگوهای صلح تأکید می‌کنند.

شبکه ولایتی زنان و ائتلاف زنان افغان برای صلح از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهند که در این برهه‌ی حساس، زنان، جوانان و سایر اقشار آسیب‌پذیر جامعه را از یاد نبرند و هم‌چنان مورد حمایت‌های خود قرار دهند.

این زنان با نشر نامه‌ای که مطالبات آنها را بازتاب می‌دهد اعلام کردند، کشورهای عضو ناتو و سازمان ملل باید از نفوذ خود بر احزاب سیاسی، طالبان و حکومت افغانستان استفاده کنند تا در مشارکت زنان، قربانیان جنگ و سایر اقشار در سیاست و قدرت عدالت تأمین شود.

روی دست گرفتن یک میکانیسم بین‌المللی برای نظارت از روند صلح به منظور حصول اطمینان از پایداری و پاسخ‌دهی آن، خواست دیگری است که زنان افغان مطرح کرده‌اند.

ادامه حمایت‌های مالی از قشر آسیب‌پذیر، به‌ویژه زنان و دختران، کمک و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی، مبارزه با «تروریسم و افراطیت» و هم‌چنان کار در راستای رشد اقتصادی افغانستان، از خواست‌های مهمی اند که زنان افغان از کشورهای کمک‌کننده مطالبه کرده‌اند.

شایان ذکر است که قرار است مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و طالبان در آینده نزدیک آغاز شود که زنان افغان همواره در مورد حقوق شان ابراز نگرانی کرده و از حکومت این کشور خواستند در پیشبرد مذاکرات صلح باید به حقوق زنان و دست‌آوردهای 19 سال گذشته توجه جدی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید