آمریکا ویزای بیش از 1000 تبعه چینی را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 9 سپتامبر 2020 طی بیانیه‌ای ویزای ورود بیش از 1000 نفر از اتباع چین را به دلیل ارتباطات‌شان با سازمان‌های نظامی چین ملغی اعلام کرد.

بنا به اعلام چاد وولف سرپرست آژانس امنیت ملی آمریکا، مقامات واشنگتن چهارشنبه ممنوعیت اعطای ویزای ورود به برخی فارغ‌التحصیلان و محققان چینی را با هدف جلوگیری از سرقت پژوهش‌های حساس این کشورش، اعلام کرده‌اند.

این مسئول آمریکایی طی اظهاراتی در واشنگتن با تاکید بر اتهام‌های مطرح شده آمریکا علیه چین، گفت پکن به طور غیر عادلانه‌ای سیاست‌های تبادل تجاری و آکادمیک را مورد استفاده قرار می‌دهد و در جهت جاسوسی به نفع حزب کمونیست این کشور از آن بهره‌برداری می‌کند که از آن جمله سرقت پژوهش‌های مربوط به ویروس جدید کرونا و سوءاستفاده از ویزاهای ورود مخصوص‌ دانشجویان خارجی است.

این مسئول آمریکایی در ادامه افزود:« اقدام به ممنوعیت صدور ویزای ورود برای برخی فارغ‌التحصیلان و پژوهشگران چینی کردیم که دارای ارتباط‌هایی با استراتژی نظامی به کار رفته از سوی چین هستند تا آنها را از سرقت پژوهش‌های حساس و تسلط بر آن، بازداریم».

شایان ذکر است دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئیه گذشته فرمان بستن کنسولگری چین در شهر هوستون در ایالت تگزاس را به خاطر نقش آن در « جاسوسی و سرقت مالکیت معنوی» صادر کرد.

مقامات آمریکایی پیش‌ از این اعلام کردند یک محقق چینی را که در داخل کنسولگری کشورش در سان فرانسیسکو مخفی شده بود را بازداشت کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود این تبعه زن چینی به دلیل پرونده ورودش به ایالات متحده آمریکا تحت پوشش تحقیقات علمی در حالی که به نفع ارتش چین کار می‌کرده است محاکمه شود.

افزون بر آن دفتر تحقیقات فدرال آمریکا FBI اظهار داشت محقق زن چینی که خوان تانگ نام دارد به همراه گروهی از پژوهشگران چینی در ایالات متحده آمریکا به دلیل داشتن ویزاهایی که به شیوه‌های کلاهبرداری به دست آورده‌اند، بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید