لیر ترکیه به پایین‌ترین نرخ تاریخ خود سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اختلافات آنکارا با اروپا که منجر به سقوط ارزش لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح تاریخی خود در هفته گذشته شد؛ در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول هر دلار با 0.29 درصد افزایش در مقابل لیر به 7.486 رسید.

به گزارش روز چهارشنبه 9 سپتامبر 2020 رویترز، افزایش تنش‌ها بین ترکیه و کشورهای اروپایی بر سر مسائل مختلف از لیبی و شمال آفریقا گرفته تا حفاری گاز در دریای مدیترانه باعث شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح تاریخ خود رسیده بود بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال 7.4 لیر تثبیت شود.

در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.29 درصد افزایش به 7.486 لیر رسید. لیر ترکیه کماکان نسبت به ابتدای سال در موقعیتی ضعیف قرار دارد و تنها طی هشت ماه، 25 درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

در حال حاضر بانک مرکزی ترکیه تنها 23.2 میلیارد دلار ذخیره ارزی در اختیار دارد که این رقم، کمترین سطح ثبت شده ذخایر ارزی از سال 2005 تاکنون بوده است.

طبق گفته فعالان ارزی، بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون حدود 32 میلیارد دلار ارز برای حفظ ثبات نسبی لیر به بازار تزریق کرده است. رشد اقتصادی ترکیه اکنون به کمترین سطح یک سال اخیر رسیده و تولید نیز در بدترین وضعیت خود در طول 9 سال اخیر قرار دارد.

ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 46 درصد در برابر دلارآمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 8.83 لیر و هر پوند معادل 0.765 لیر اعلام شد.

گفتنی است همزمان با فشار پیامدهای کرونا بر اقتصاد ترکیه، پول ملی این کشور و سقوط مستمر ارزش آن به یکی از مباحث اصلی در این کشور مبدل شده و اندیشکده‌های متعددی در این کشور پیش‌بینی کرده‌اند که روند کاهش ارزش لیر باز هم ادامه خواهد یافت و در پایان سال جاری به سطح بی‌سابقه‌ای خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید