رزمایش دریایی ایران در شرق تنگه هرمز در گرماگرم تنش با آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای چهارگانه ارتش ایران مانور نظامی را ظرف سه روز در محدوده آب‌های شرق تنگه هرمز، سواحل مکران، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اجرا خواهند کرد.

دریادار حبیب‌‍‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش ایران گفته است مراحل اصلی این مانور نظامی پنجشنبه 10 سپتامبر با حضور یگان‌هایی از نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی پدافند و نیروی زمینی ارتش ایران در منطقه‌ای به‌وسعت دو میلیون کیلومتر مربع اجرا می‌شود.

تصمیم‌گیری نهایی برای انجام مانورهای نظامی در ایران با علی خامنه‌ای، رهبر این کشور است که مطابق قانون اساسی فرمانده کل نیروهای مسلح ایران است.

دریادار سیاری که فرماندهی این مانور را بر عهده دارد گفته «دشمنان جمهوری اسلامی باید بدانند که در صورت بروز هرگونه خطای راهبردی از سوی آنها، جغرافیای نبرد و صحنه پاسخگویی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات آنها، منحصر به منطقه غرب آسیا نخواهد بود و با صحنه‌ای وسیع از نبرد مواجه خواهند شد.»

مانور نظامی ارتش ایران در نزدیکی تنگه هرمز و آب‌های دریای عمان در شرایطی صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان ایران و آمریکا یک بار دیگر در حال اوج‌گیری است. آمریکا می‌گوید با فعال کردن سازوکار ماشه در قطعنامه 2231، قطعنامه‌ها و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از 30 شهریور مجددا علیه ایران باز خواهد گشت. اغلب اعضای شورای امنیت با استدلال ایالات متحده مخالفت کرده‌اند.

همزمان گزارش شده که سه نفتکش حامل سوخت از ایران مجددا از بنادر این کشور عازم ونزوئلا شده‌اند. آمریکا پیشتر تهدید کرده بود که جلوی نفتکش‌هایی که به مقصد ونزوئلا حرکت کنند را خواهد گرفت.

رسانه‌های ایرانی به نقل از منابع خارجی می‌گویند محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به زودی قرار است با هدف کنترل فشارها، به کشورهای فرانسه، بریتانیا، آلمان، اسپانیا و ایتالیا سفر کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی ده برابر شدن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را محکوم کرده و گفته است «سه کشور اروپایی و دیگر کشورها باید متوجه این واقعیت باشند که توافق هسته‌ای به تاریخ پیوسته است و باید در اعمال تحریم‌های قوی به ما بپیوندند. فشار و گفتوگوهای جامع تنها راه پیش‌رو است.»

ایالات متحده از توافق هسته‌ای برجام خارج شده و در پی آن تمامی تحریم‌های اتمی علیه ایران را مجددا به اجرا گذاشته است.

ایران می گوید درآمد 100 میلیارد دلاری نفت این کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا به کمتر از 8 میلیارد دلار رسیده است.

به تازگی روسیه پیشنهاد کرده که مقام‌های ایران و آمریکا با وساطت مسکو وارد گفتوگوی مستقیم شوند اما ایران این پیشنهاد را رد کرده است. پیش از این هم آمریکا طرح ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را برای گفت‌وگوی رهبران کشورهای عضو دائم شورای امنیت با ایران را مطرح کرده بود که ایالات متحده به آن پاسخ منفی داد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته که تنها امکان مذاکره دو کشور در قالب توافق هسته ای برجام است و از ایالات متحده دعوت کرده تا با بازگشت به این توافق و رفع تحریم های فعلی، با ایران گفت و گو کند.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمتر از دو ماه دیگر برگزار می‌شود و ایران امیدوار است طی آن جو بایدن، نامزد حزب دمکرات در برابر دونالد ترامپ که سیاست بسیار سختگیرانه‌ای در برابر ایران داشته، به پیروزی برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید