اتحادیه‌ عرب: دخالت‌ورزی‌های ایران و ترکیه اهانت‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسام زکی معاون دبیرکل اتحادیه ‌عرب چهارشنبه 9 سپتامبر تأکید کرد که دخالت‌های ترکیه و ایران در امور کشورهای عربی اهانت‌آمیز بوده و باید متوقف شوند.

وی در کنفرانس مطبوعاتی در داخل ساختمان اتحادیه ‌عرب در قاهره افزود که آنکارا و تهران در تلاشند تا دستاورهایی را برای خود به زیان اعراب رقم بزنند و کشورهای عربی در مضیقه شدیدی از بابت این گونه دخالت روزی‌ها قرار دارند.

خوش‌بینی شکننده

زکی در خصوص موضوع لیبی گفت که خوش‌بینی «شکننده‌ای» در موضوع بحران لیبی وجود دارد و هنوز برای هر گونه اظهارنظر در مورد این موضوع، زود است که هم‌اکنون شاهد پیشرفت بزرگی است.

معاون دبیرکل اتحادیه‌ عرب توضیح داد که موضوع فلسطین، بخش اساسی گفت‌وگوها را تشکیل داد ولی توافقی پیرامون طرح قطعنامه فلسطینی وجود ندارد.

برنامه کاری دوره 154 اتحادیه عرب

چهارشنبه 9 سپتامبر، یکصد و پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه عرب به شکل آنلاین در سطح وزرای خارجه از راه دور به ریاست فلسطین به جای سلطنت‌نشین عمان و مشارکت وزرای خارجه عرب و نمایندگانی از جانب آنها و همچنین احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب برگزار گردید.

در این دوره از اجلاس عادی اتحادیه عرب، شماری از مسائل مهم جهان عرب و در راس آنها تحولات مربوط به آرمان فلسطین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دستور کار این اجلاس مشتمل بر بندهای سیاسی، امنیتی، بهداشتی و اداری مورد اهتمام مشترک کشورهای عربی و در راس آنها تحولات مربوط به موضوع فلسطین در پرتو تازه‌های ناشی از تحولات اخیر و روند أمور در لیبی و دیگر بحران‌های سیاسی در عرصه عربی است.

دخالت‌ورزی‌های ایران و ترکیه

در این اجلاس موضوع دخالت‌های ترکیه و ایران درامور داخلی کشورهای عربی و همچنین بندهای مربوط به مسائل مالی و اداری و مسائل مرتبط با تجدید انتصاب معاونین دبیرکل اتحادیه عرب، مطرح می‌گردد.

این دستور کار در عین حال مشتمل بر مسائل اجتماعی و بهداشتی از جمله همکاری‌های عربی در عرصه مقابله با پاندمی کرونا نیزمی‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید