وزارت خارجه ایران: پذیرش بدهی به ایران از سوی بریتانیا ربطی به پرونده زاغری ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اعلام پذیرش بدهی بریتانیا گفته است که این موضوع ربطی به پرونده نازنین زاغری ندارد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شامگاه شنبه 5 سپتامبر درباره انتشار خبری مبنی براین که دولت بریتانیا بدهی کشورش به ایران را بر سر خرید تانک‌های چیفتن در زمان شاه تأیید کرده و نیز پیوند موضوع پرداخت بدهی با آزادی نازنین زاغری، زندانی دو تابعیتی ایرانی گفت: «دولت انگلیس یک بدهی قطعی 40 ساله به ایران دارد و تفاوتی نمی‌کند که این بدهی را یک مقام دولت انگلیس بپذیرد یا نه.»

وی گفت: «جمهوری اسلامی ایران از کانال‌های مختلف و در تمامی گفتگوهایی که با طرف انگلیسی داشته، تاکید کرده است که این بدهی قطعی را باید دولت انگلیس پرداخت کند و این ربطی به هیچ موضوع دیگری ندارد.»

ساعاتی پیش از اظهار نظر رسمی وزارت خارجه ایران، دولت بریتانیا برای نخستین بار رسما پذیرفته بود که حدود 400 میلیون پوند بابت تحویل ندادن تانک‌های چیفتن سفارش محمدرضا شاه پهلوی به ایران بدهکار است. ایران در سال 1350 قرارداد خرید هزار و 500 دستگاه تانک چیفتن و خودروی زرهی را با بریتانیا بست، اما این تانک‌ها هرگز تحویل داده نشد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای خانم زاغری نوشته است که این کشور فعالانه بدنبال راه حلی قانونی برای پرداخت بدهی خود به ایران است.

پیش از این برخی مقامات ایرانی به پیوند میان موضوع پرداخت بدهی بریتانیا با پرونده زاغری اشاره کرده‌اند. از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه مهر ماه سال گذشته گفته بود فیلیپ هموند، وزیر خارجه پیشین بریتانیا به او پیشنهاد کرده در ازای تسویه یک بدهی 40 ساله لندن به تهران برای آزادی نازنین زاغری نزد مقام‌های ارشد ایرانی پادرمیانی کند.

نازنین زاغری راتکلیف، تبعه ایرانی بریتانیایی در تاریخ 15 فروردین 95، هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی شد، اتهامی که خانم زاغری آن را رد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید