ترکیه در شمال قبرس رزمایش برگزار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با بالاگرفتن تنش‌های میان آتن وآنکارا، ارتش ترکیه رزمایش سالیانه‌‌ای را در منطقه‌ای که آن را «جمهوری قبرس ترک شمالی» می‌خواند، آغاز کرد.

اکتشاف نفت و گاز در آب‌هایی که یونان و ترکیه درباره مالکیت آنها اختلاف‌نظر دارند باعث شده که روابط این کشور عضو ناتو تا یک قدمی جنگ پیش بروند.

رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه به یونان هشدار داد : «یا زبان سیاسی و دیپلماتیک را می‌فهمید یا آنکه در صحنه نبرد تجارب دردناکی را تجربه خواهید کرد.»

همزمان ناتو اعلام کرد که گفتگوهای فنی را آغاز کرده تا مانع درگیری بین دو کشور شود ولی یونان گفت که با برگزاری چنین گفتگویی موافق نیست و آنکارا هم آتن را به تن ندادن به گفتگو متهم کرد.

فواد اوکتای نائب رئیس‌جمهوری ترکیه همزمان با بالاگرفتن تنش‌ها در صفحه توئیترش نوشت که ارتش ترکیه رزمایش «تندباد دریای مدیرانه» را با فرماندهای امنیتی قبرس ترک آغاز کرد.

اوکتای همچنین نوشت: «اولویت‌های امنیتی برای کشورمان و جمهوری قبرس ترک شمالی قابل چشم‌پوشی نیستند.»

اتحادیه اروپا اما در مقابل تهدید کرد که از همه توانش برای عقب راندن ترکیه استفاده می‌کند و تحریم‌ها یکی از این ابزارهاست.

یک دیپلمات اروپایی هم به العربیه گفت که «نشست سران اروپا در پی به کار گرفتن سازوکار تهدید و تطمیع ترکیه است» و رئیس پارلمان اروپا به رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه اطلاع داد که گزینه‌های تحریم و گفتگوی همه جانبه را در پیش رو دارد و از او خواست که تنش‌زدایی کرده و به اقدامات تحریک‌آمیز پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size