بسته جدید تحریم‌های آمریکا علیه برخی شخصیت‌های لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معاون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با نمایندگان مستعفی پارلمان لبنان از تحریم شمار دیگری از شخصیت‌های این کشور و اعلام اسامی آنها طی هفته آینده خبر داده است.

روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» روز شنبه 5 سپتامبر در گزارشی به نقل از برخی نمایندگان مستعفی پارلمان لبنان نوشت «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، در دیدار با آنها در جریان سفر اخیر خود به لبنان، تاکید کرده که کشورش هفته آینده بسته جدیدی از تحریم‌ها علیه برخی شخصیت‌های این کشور را اعلام خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، «مروان حماده»، «سامی الجمیل»، «هنری حلو»، «بولا یعقوبیان»، «نعمت افرام»، «ندیم الجمیل» و «الیاس حنکش» که به همراه «میشل معوض»، که در پی وقوع انفجار خونین اوایل ماه گذشته میلادی در بندرگاه شهر بیروت و در اعتراض به عملکرد دولت لبنان، از عضویت در مجلس نمایندگان این کشور استعفا دادند، در مقر حزب «الکتائب» در منطقه «بکفیا» با معاون وزیر خارجه آمریکا دیدار کردند.

به گفته نمایندگان مستعفی پارلمان لبنان، شنکر ضمن تاکید بر این که دولت آمریکا میان شاخه های نظامی و سیاسی حزب‌الله لبنان تفاوت قائل نیست و توجیهی برای چنین تفاوتی نمی‌بیند چرا که از یک رهبری واحد پیروی می‌کنند، گفت که این حزب بازوی امنیتی و نظامی ایران به شمار می‌آید، در امور داخلی برخی کشورهای جهان عرب دخالت می‌کند و به پشتیبانی از گروه‌هایی می پردازد که برای ایجاد بی ثباتی در کشورهای مذکور تلاش می‌کنند.

آنها در گفت‌وگو با الشرق الوسط ضمن اعلام این که معاون وزیر خارجه آمریکا از پرداختن به جزئیات تحریم‌های جدید کشورش و احتمال این که شامل اعضای دیگری از حزب‌الله لبنان، هم پیمانان این حزب و یا جمعیت‌ها و سازمان‌های وابسته به آن شود، خودداری کرده، تاکید کردند که با وجود اصرار برخی از آنها بر طرح پرسش‌های مرتبط با بسته تحریم‌های جدید، وی این گفته خود را تکرار کرده است: اعلام خواهد شد، برای اطلاع از همه جرئیات، منتظر هفته آینده باشید هر چند که شمار افراد مشمول آن زیاد نیست.

شنکر با بیان این که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا پیش از اعلام ابتکار عمل همتای فرانسوی خود «امانوئل ماکرون» برای نجات لبنان، با وی به تفاهم رسیده، خاطرنشان ساخت که تفاهم میان آنها، پشتیبانی کامل از نقشه راه فرانسوی مورد حمایت همه افرادی که ماکرون در جریان سفر دوم خود به بیروت با آنها دیدار کرد را فراهم می سازد.

بنا به گفته نمایندگان مذکور، معاون وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر این که اصلاحات و مبارزه با فساد در اولویت قرار دارند و بدون تحقق آنها نیز، لبنان نمی‌تواند به کمک‌های مالی و اقتصادی منجر به خروج آن از لبه پرتگاه کنونی دست یابد، از ابتکار عمل فرانسه به عنوان یک نقشه راه حل و فصل مرحله‌ای نام برده که با انجام اصلاحات مالی و اداری آغاز می شود و در آینده نیز به اصلاحات سیاسی می‌رسد.

شنکر ضمن خودداری از اظهار نظر در رابطه با ابراز نگرانی برخی نمایندگان مستعفی پارلمان لبنان نسبت به این که دولت «مصطفی ادیب»، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید این کشور همانند دولت مستعفی «حسان دیاب» باشد، به بحران اقتصادی و مالی پرداخته و گفته که لبنان در یک بحران بی سابقه به سر می برد و نیازمند کمک های مالی منوط به تصویب نقشه راه فرانسوی است.

معاون وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام این که پیش از پایان ماه جاری میلادی به بیروت بازمی‌گردد تا ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و اسرائیل در سایه عدم دستیابی دو طرف به توافق را مورد بحث و بررسی قرار دادند، تاکید کرد که عدم درج درخواست برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور در ابتکار عمل فرانسوی را درک می‌کند چرا که چنین درخواستی به جای آن واقع گرایانه باشد، آرمان‌گرایانه است.

شنکر ضمن تاکید بر این که بحران کنونی لبنان اجازه نمی‌دهد سرنوشت نجات این کشور را به دوره پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مرتبط کرد، خاطر نشان ساخت که در صورت پیروزی «جو بایدن»، نامزد نهایی حزب دمکرات در انتخابات و راهیابی وی به کاخ سفید نیز، موضع واشنگتن تغییر نخواهد کرد چرا که سیاست‌های ثابت کشورش به ویژه در رابطه با حزب‌الله لبنان و توسعه طلبی ایران در منطقه تغییر نمی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم