استقبال بریتانیا از پناهجویان در سالروز غم‌بار کودک جان‌باخته سوری در سواحل اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدها پناهجو و مهاجر غیرقانونی که چند روز پیش سوار بر «قایق‌های مرگ» به بریتانیا رسیده‌اند امروز یکشنبه 6 سپتامبر با خوش آمدگویی و استقبال شهروندان بریتانیایی همدل با خود روبرو شدند و پلاکاردهای خوش آمدگویی، تصویر «آلان کُردی»، کودک سوری را نشان می‌داد که چند سال پیش در دریا غرق و جسد بی‌جانش در سواحل خاک قاره اروپا پیدا شد و وجدان جهانیان را به درد آورد.

بریتانیا چهارشنبه گذشته، رکورد تازه و بی‌سابقه‌ای را در طول سال‌ها در ثبت پناهجویان غیرقانونی وارد شده به خاک و آب‌های منطقه‌ای خود ثبت کرد زیرا 400 پناهجوی غیرقانونی توانستند خود را به وسیله قایرق‌های کوچک یا بشکل قاچاق وارد این کشور کنند.

نیروهای بریتانیا توانسته‌اند جلوی ورود صدها پناهجو را در کانال پیوند دهنده فرانسه و بریتانیا بگیرند اما دیگر پناهجویان، موفق به رسیدن به سواحل بریتانیا شدند.

مخالفان مهاجرت و توقف ورود پناهجویان دراعتراض روز شنبه 4 سپتامبر به موج تازه ورود پناهجویان، دست به تظاهرات زدند اما اتفاق شگفت‌آور در شهر مرزی ساحلی «دوور»، استقبال بسیار گرم مردم با در دست داشتن پلاکاردهای دربر دارنده شعارهای خوش آمدگویی و همبستگی و همدلی با آنها بود.

تصاویر رسیده به العربیه نشان می‌دهند که اهالی دوور در ارتفاعات کوهستانی این شهر جمله «ترس را زیر پای خود بگذارید. پناهجویان خوش آمدید» را به روی پلاکاردی بزرگ نصب کرده‌اند.

همچنین بنای تارخی «کینت» در شهر دوور با زنجیره ای از تصاویر و نقاشی‌های انگیزشی و جملات خوش آمد گویی در راستای تعبیر از همدلی با پناهجویان، آراسته شد.

این پیام‌ها حاوی جمله «این ارتفاعات امید بخش است» بود و تصویرآلن کردی، کودک سوری به عنوان نماد پناهجویان در پنجمین سالگر مرگ غم‌انگیز او نصب شده بود.

این تحرک در شهر دوور به دنبال اعلام تمامی کنشگران طرفدار و مخالف مهاجرت برای تجمع در بندر کینت در اعتراض علیه پناهجویان یا استقبال از آنها انجام گرفت.

سونیا سیاتس مدیر اجرایی سازمان «رهایی از شکنجه» که خواستار استقبال از پناهجویان و کمک رسانی به آنها است گفت: «دولت گمان می‌کند با ترس آفرینی در مورد حرکت این پناهجویان می‌تواند اذهان ما را از اشتباهات سیاسی خود منحرف سازد.»

خانم سیاتس عنوان نمود «موج تنفر ایجاد شده علیه پناهجویان، صرفاً بر أساس غرض ورزی‌های سیاسی است که از کنترل خارج شده‌است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید