به ازای هر درجه سانتیگراد آمار قتل 1.5 درصد افزایش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس پژوهش‌های گوناگون می‌توان گفت که گرم شدن هوا باعث افزایش خشونت و قتل و پرخاشگری می‌شود. گفته می‌شود که یکی از دلایل مهم این پدیده، میزان تولید ماده سروتونین در بدن است.

بنا بر برآوردهای مؤسسه روبرت کُخ آلمان، در سال 2018 حدود 500 نفر در برلین به دلیل افزایش بیش از حد دما جان باخته‌اند.به این ترتیب به ازای هر 100 هزار شهروند برلین 12 نفر قربانی تغییر درجه حرارت هوا شده‌اند.

علت مرگ این افراد اختلالات قلبی عروقی، نارسایی کلیه، بیماری‌های تنفسی و سکته مغزی اعلام شده‌است.

علاوه بر این، بر اساس پژوهشی در آفریقای جنوبی، بالارفتن حرارت هوا باعث تغییر آمار قتل می‌شود، به این معنا که به ازای هر درجه سانتیگراد بیشتر، میانگین قتل 1.5 درصد بالا می‌رود.

در فنلاند با هر درجه سانتیگراد اضافی، میزان قتل حتی 1.7 درصد افزایش می‌یابد.

افزایش پرخاشگری و خودکشی

نشریه تاتس آلمان به نتیجه تحقیقاتی اشاره کرده که روی هفت هزار تظاهرات در ایالات متحده انجام شده و این نتیجه را داشته‌اند که هر چه دمای هوا بالا برود، پرخاشگری هم بیشتر می‌شود.

در تحقیقات دیگری در آمریکا معلوم شد که بالارفتن درجه حرارت هوا باعث می‌شود که رانندگان تهاجمی‌تر رفتار کنند. به‌ویژه رانندگانی که با پنجره باز حرکت می‌کردند، زودتر ناراحت می‌شدند و بوق می‌زدند.

در یک آمار مقایسه‌ای در 12 کشور، از جمله کشورهای آسیایی، این نتیجه حاصل شد که شمار خودکشی‌ها هم در هوای گرم بیشتر از هوای سرد است.

حتی گزارشگران هم از پیامدهای افزایش گرما در امان نیستند. در بازی‌های المپیک پکن در سال 2008 از زبان گزارشگران آمریکایی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و گفته شد که با بالارفتن گرما و افزایش آلودگی هوا، گزارشگران آمریکایی بیشتر «کلمات منفی» استفاده می‌کرده‌اند.

انتقال‌دهنده عصبی سروتونین

پژوهشگران فنلاندی دریافته‌اند که یکی از دلایل مهم این امر می‌تواند میزان ماده پیام‌رسان «سروتونین» باشد. این انتقال‌دهنده عصبی علاوه بر ایجاد «إحساس خوب» در انسان، فشار خون، قدرت درک، خواب و همچنین درجه حرارت بدن را تنظیم می‌کند.

میزان تولید سروتونین در بدن به آب و هوا بستگی دارد. تولید سروتونین در ماه ژوئیه (اوج گرمای تابستان) در پایین‌ترین سطح، و در فوریه (میان زمستان) حداکثر است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید