محکومیت 8 معترض آبان 98 در شیراز به 30 سال حبس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هشت نفر از معترضان آبان ماه سال 1398 در شیراز در مجموع به 30 سال حبس تعزیری، تحمل 296 ضربه شلاق و پرداخت 80 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

به نوشته شبکه های اجتماعی، شعبه 101 دادگاه کیفری 2 شیراز به ریاست محمدمهدی محمودی این احکام را صادر کرده است.
هویت متهمان رضا عابدی مزنگی، علی‌اصغر غدیری، شایان اعظم، شایان شهریور، علی‌اصغر رحمانی، عباس غلامی، علی لطفی شوریجه و علی علیخانی اعلام شده است.

اتهام این افراد هم «اخلال در نظم و آسایش عمومی و مشارکت در تخریب اموال دولتی مورد استفاده عمومی» است
این احکام پس از اعتراض متهمان به دادگاه تجدیدنظر استان فارس ارجاع و تاکنون احکام حبس تعزیری علی علیخانی و علی لطفی شوریجه ابلاغ و این 2 نفر در حال تحمل حبس تعزیری خود هستند.

همچنین شایان اعظم شاملو فقط به پرداخت 10 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود که پس از ابلاغ حکم دادگاه بدوی و اعلام تسلیم به رای، مبلغ جریمه را پرداخت کرد.

علی علیخانی، علی لطفی شوریجه، شایان و رضا عابدی به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» هر یک به تحمل 1 حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

محکومیت 7 متهم از مجموع 8 نفر این پرونده علاوه بر شلاق و حبس تعزیری، پرداخت هریک 10 میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت است.

علی علیخانی و علی لطفی شوریجه همچنین «به اتهام مشارکت در تخریب عمدی اموال دولتی عمومی» هریک به تحمل 10 سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

علی‌اصغر رحمانی و عباس غلامی هم با «با در نظر گرفتن سن آنها که زیر 18 سال است با اتهام مشارکت در تخریب عمدی اموال دولتی عمومی هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعزیری در کانون اصلاح و تربیت واقع در مجاورت زندان عادل آباد شیراز محکوم شدند.»

یک منبع مطلع گفته دادگاه تجدید‌نظر حکم صادره علیه علی علیخانی و علی لطفی شوریجه را عینا تائید و این افراد مرداد ماه سالجاری برای تحمل حبس تعزیری راهی زندان عادل آباد شده‌اند

این منبع افزوده «پرونده علی اصغر رحمانی و عباس غلامی کماکان در شعبه دادگاه تجدیدنظر استان فارس ارجاع شده و تاکنون حکم قطعی آنها صادر نشده است.»

گفتنی است که جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حقوق بشر در ایران در جدیدترین گزارش خود ضمن محکوم کردن روند نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ایران، گفت؛ رژیم تهران «سرکوب خشونت‌بار، بی‌سابقه، قهرآمیز و نگران کننده‌ای» را علیه معترضان آبان ماه 1398 مرتکب شده است.

در جدیدترین گزارش او درباره حقوق بشر در ایران، جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل مقامات رژیم را مسئول «سرکوب خشونت‌بار، بی‌سابقه و نگران کننده» علیه تظاهرکنندگان در اعتراض‌های نوامبر 2019 معرفی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید