خبر بد سازمان جهانی بهداشت: تا پیش از نیمه 2021 خبری از واکسن کرونا نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت، روز جمعه چهارم سپتامبر 2020، اعلام کرد تا پیش از نیمه 2021، خبری از واکسن کرونا نخواهد بود؛ موضوعی که بسیاری را ناامید کرده است.

این سازمان همزمان با بالا گرفتن مسابقه ساخت واکسن میان کشورهای مختلف، با تاکید بر اینکه هیچ واکسنی را تا زمانی که ایمنی و کارایی آن ثابت نشده، تایید نکرده، از این رو پیش‌بینی می‌کند تا پیش از نیمه 2021 خبری از واکسن کرونا نخواهد بود.

مارگاریت هاریس سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری در ژنو، گفت: «همانطور که می‌دانید تعداد زیادی از واکسن‌ها وارد مرحله سوم آزمایش شده‌اند. ما 6 تا 9 واکسن آزمایشی را می‌شناسیم که در واقع مسیر طولانی در زمینه پژوهش را پشت سر گذاشتند.»

به گفته خانم هاریس، مرحله سوم آزمایش واکسن، شامل آزمایش آن روی تعداد زیادی از داوطلبان است که زمان زیادی می‌برد و دانشمندان به زمان کافی نیاز دارند تا مشخص شود که آیا واکسنی امن و کارا است یا خیر.

تدروس ادهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت هم در یک نشست مجازی تاکید کرد که «این سازمان هیچ واکسن غیرامن و ناکارا را تایید نخواهد کرد.»

روسای شرکت‌های داروسازی بزرگ جهان هم روز پنج‌شنبه اعلام کردند که علی‌رغم درخواست‌های مکرر در زمینه تسریع ساخت واکسن کرونا، به معاییر سلامتی پای‌بند بوده و در این زمینه سهل‌انگاری نخواهند کرد.

به گفته مارگاریت هاریس، «خبر خوب» درباره کرونا اما این است که شرکت‌های دارویی به واقع در حال کار روی واکسن هستند و به افزایش توان تولید خود می‌اندیشند تا بلافاصله پس از مشخص شدن این‌که کدام واکسن استفاده خواهد شد، مقدار مورد نیاز از آن را تولید کنند.

در آمریکا که زیان‌دیده‌ترین کشور جهان از کروناست، مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها «به شکل فوری» از ایالت‌های مختلف این کشور خواسته تا خود را برای آماده‌سازی مراکز توزیع واکسن پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری که در دوم نوامبر برگزار می‌شود، مهیا کنند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز یکشنبه 23 آگوست 2020 با تاکید این‌که کشورش در تلاش است تا تمامی موانع بر سر راه دستیابی به واکسن کرونا را بردارد، اعلام کرده بود که سازمان غذا و داروی آمریکا، اجازه درمان کرونا با کاربرد پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از این بیماری ویروسی را صادر کرده است.

پیش از این چین و روسیه هم ادعا کرده‌ بودند که واکسن کرونا را تولید کرده‌اند، ولی دفتر منطقه‌ای خاورمیانه سازمان جهانی بهداشت، روز چهارشنبه 19 آگوست 2020، در یک نشست خبری اعلام کرد، هنوز هیچ واکسنی که معیارهای مناسب را داشته باشد، برای کرونا وجود ندارد.

دکتر رنا الحجه مدیر برنامه‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه، تاکید کرد: «هنوز هیچ واکسنی برای کرونا که معیارهای سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد، وجود ندارد، اما تلاش‌های زیادی در سرتاسر جهان برای یافتن واکس کارا و ایمن در جریان است و سازمان با شرکت‌ها و نهادهای حامی این امر در حال همکاری است. تا کنون 29 واکسن در مرحله آزمایشی وجود دارد و 138 واکسن دیگر هم در مرحله پیش از بررسی‌های بالینی قرار دارد. 9 واکسن هم نتایج امیدبخشی از خود نشان داده و هم‌اکنون در حال گذراندن مراحل آزمایشی دوم و سوم هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید