بنیاد تحقیقات و تحلیل تروریسم: در ماه اوت داعش 100حمله در سراسر عراق انجام داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تازه‌ترین گزارش «بنیاد تحقیقات و تحلیل تروریسم» (TRAC) حاکی از افزایش شمار حملات گروه داعش در ماه گذشته میلادی در سراسر عراق است.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، داعش توانسته در ماه اوت، 100 حمله را در سراسر عراق انجام دهد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که «جبار یاور» دبیرکل وزارت پیشمرگه اقلیم کُردستان عراق، اعلام کرد «در مدت هفت ماه گذشته، داعش 147 حمله انجام داده که تنها در مناطق مورد مناقشه، منجر به قربانی شدن ده‌ها تن شده است.»

بر اساس گزارش بنیاد تحقیقات و تحلیل تروریسم (TRAC)، از ماه میلادی ژوئیه، میزان عملیات و حملات انجام شده توسط داعش در عراق، 25 درصد افزایش یافته است.

مناطق آزاد شده

در گزارش (TRAC) تاکید شده است؛ بقایای داعش در انجام عملیات‌ علیه مناطق آزاد شده تمرکز کرده‌‌اند. و انفجار اوائل ماه جاری در شهر رمادی، نشانه کارزار جدید داعش در شهرهای عراق است.

این گزارش به شمار قربانيان حملات اشاره‌ نکرده، اما دبیرکل وزارت پیشمرگه اقلیم کُردستان عراق، اخیرا در یک مصاحبه تلویزیونی اظهار داشت؛ بر اثر حملات داعش در ماه‌های اخیر، 650 نفر کشته، زخمی و ربوده شده‌اند. این آمار، مناطق مورد مناقشه را در برمی‌گیرد که بخش عمده حملات داعش در آنها انجام می‌شود.

به‌‌رغم اعلام شکست داعش، هنوز شبه‌نظامیان این گروه، به طوری فزاینده‌ دست به حملات چریکی می‌زنند.

افزایش حملات

در روزهای گذشته، به دنبال دست زدن داعش به عملیات‌ در دیاله، انبار، صلاح‌الدین، کرکوک و نینوا، تعدادی غیرنظامی و نیروهای امنیتی عراق کشته شدند.

این عملیات به صورت حملات خمپاره‌ای، ترور، بمب‌گذاری در خودرو و مواد منفجره دست‌ساز بوده که بسیاری از آنها در خارج از شهرها انجام شده‌ است.

عملیات‌ مذکور، از بازسازی تشکیلاتی داعش از طریق هسته‌های خفته‌ آن خبر می‌دهد که هنوز در بسیاری از مناطق به ویژه در مناطق دورافتاده فعال هستند و نگرانی جهانی را به دنبال برانگیخته‌اند.

امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه، در جريان ديدار روز چهارشنبه خود از بغداد، گفت؛ عراق در رابطه با داعش هنوز با چالش روبه‌رو است.

همچنین مصطفی کاظمی نخست وزير عراق، در آستانه سفر ماه گذشته خود به واشنگتن، تاکید کرد؛ هنوز بغداد برای ادامه مبارزه با تروريسم به آمريکا نياز دارد.

بر پایه گزارش (TRAC)، میزان حملات داعش نه تنها در عراق، بلکه در بخش‌هایی از سوریه به‌ویژه در نزدیکی مرز آن کشور با عراق در حال گسترش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید