آتش‌سوزی در نفتکشی با محموله دو میلیون بشکه در نزدیکی سواحل سریلانکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌‌رغم سپری شدن چندین ساعت از بروز آتش‌سوزی در نفتکش غول پیکر «نیو دایموند»، حامل دو میلیون بشکه نفت خام در نزدیکی سواحل سریلانکا، این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

اندیکا دی سیلوا سخنگوی نیروی دریایی سریلانکا جمعه 4 سپتامبر تأکید کرد که حریق در نفتکش نیودایموند با 23 خدمه ادامه، دارد و یکی از خدمه فلیپینی این کشتی غول پیکر که در نزدیکی سواحل سریلانکا مفقود شده، به عنوان مقتول قلمداد شده‌ است.

دی سیلوا روز گذشته گفت که آتش مجدداً در نفتکش نیو دایموند در نزدیکی سواحل شرقی سریلانکا شعله کشیده و برای خاموش کردن آن نیاز مبرمی به تلاش‌های بین‌المللی وجود دارد.

این در حالی است که سخنگوی نیروی دریایی سریلانکا پیشتر اعلام کرده بود که آتش‌سوزی در نفتکش مزبور کاملاً کنترل شده و یکی از خدمه کشتی مفقود و شماری هم زخمی شده‌اند.

وی همچین گفته بود «زیانی به بخش انبار بار کشتی وارد نیامده و اتاق موتور و برخی بخش‌های اطراف آن آسیب دیده‌اند.

رویترز نیز به نقل از منبعی که نخواست نامش فاش شود نوشت: «ساعت 7:45 صبح به وقت هند انفجار و آتش‌سوزی در نفتکش رخ داد که خدمه آن بشدت آسیب دیدند.

از کویت تا هند

داده‌های شرکت رصد کشتی «روینیتو ایکون» نشان داده‌است که نفتکش غول پیکر نیودایموند که در اجاره شرکت هندی اندین اویل کورپ (آی او سی) است، حامل نزدیک به دو میلیون بشکه نفت خام بوده ‌است.

این درحالی است که ستاد حفاظت دریایی سریلانکا نیز اعلام کرد که مقامات مسئول، اقدامات لازم برای جلوگیری از نشت احتمالی نفت این نفتکش به دریا را به مورد اجرا در خواهند آورد.

تصاویر برداشته شده از سوی نیروی هوایی سریلانکا، ستون‌های دود خاکستری را نشان داده‌است که از دودکش این نفتکش بلند می‌شود اما نشانی از وارد آمدن آسیب به دیگر بخش‌های کشتی وجود ندارد.

رانجیت راجاباکسا دیگر سخنگوی نیروی دریای سریلانکا نیز خاطر نشان کرد که آتش‌سوزی در کشتی در حالی رخ داد که نفتکش در 20 مایل دریایی از ساحل شرقی سریلانکا قرار داشت و ارتش یک هواپیما و دو کشتی را برای کمک‌های نجات ارسال کرده ‌است.

گفتنی است که نفتکش نیو دایموند از بندر الاحمدی در کویت به راه افتاد و حامل نفت خام صادراتی کویت است و به سمت بندر پاردیپ هند در حرکت بود که به وسیله یک پالایشگاه نفتی دولتی با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز اداره می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید