پنتاگون: ادامه حضور مزدوران تحت‌الحمایه ترکیه امنیت در‌ لیبی را تضعیف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا پنتاگون چهارشنبه 2 سپتامبر 2020 در گزارشی اعلام کرد حضور هزاران نفر از مزدوران تحت الحمایه ترکیه اعزامی به لیبی برای جنگ در کنار دولت الوفاق، ممکن است به تضعیف امنیت داخلی لیبی انجامیده و واکنش‌های خشونت‌بار مردم این کشور را در پی داشته باشد.

بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا در گزارشی جدید که بنا به اطلاعات گردآوری شده از سوی ستاد فرماندهی آمریکا در آفریقا (آفریکوم) تهیه شده به فعالیت‌ها و دخالت‌های ترکیه در لیبی اشاره کرده و گفته که ترکیه دست‌کم 5000 تن از مزدوران سوری را که در جنگ سوریه به طور تنگاتنگی با آنکارا همکاری کرده‌اند را به لیبی اعزام کرده تا به گروه‌های شبه‌نظامی هم‌پیمان با دولت الوفاق در لیبی در جنگ علیه ارتش ملی این کشور بپیوندند.

ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا در این گزارش جدید مزدوران سوری هم‌رزم نیروهای دولت الوفاق را «بی تجربه و غیر آموزش دیده» توصیف کرده که «با انگیزه و وعده دریافت دستمزد بالا» تحت هماهنگی و نظارت شرکت نظامی خصوصی «السادات» ترکیه که بر پرداخت دستمزدهای آنها نظارت دارد، به لیبی اعزام می‌شوند.

در این گزارش که تحولات بحران لیبی را در دوره ما بین ماههای آوریل و ژوئن از سال جاری رصد کرده، آمده است که ترکیه صدها تن از نیروهای نظامی‌اش را در لیبی مستقر کرده که از جمله آنها کارشناسان فنی و تیم‌های راه‌اندازی سامانه‌های پدافند هوایی ترکیه است که در غرب لیبی نصب شده‌اند.

در این گزارش و به ویژه پس از گزارش‌های فزاینده‌ای درباره وقوع سرقت‌ها، تجاوزهای جنسی و بدرفتاری‌هایی در مناطق غرب لیبی که احتمال وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی و واکنش‌ خشونت‌بار مردم این کشور را در پی خواهد داشت، همچنین نسبت به تاثیرات منفی ادامه حضور مزدوران سوری در لیبی بر اوضاع امنیت عمومی این کشور هشدار داده شده است.

علی‌رغم این ترکیه اما همچنان به حمایت نظامی از دولت الوفاق و انتقال مزدوران سوری به لیبی در حمایت از نیروهایش ادامه می‌دهد، اقدامی که ابراز تردیدها درباره وجود هر گونه نیتی نزد آنکارا برای احترام به توافق آتش‌بسی که از دو هفته پیش میان دولت الوفاق و پارلمان لیبی اعلام شده را دو چندان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید