پایان نفوذ منطقه‌ای ایران؛ خروج بیش از 2500عنصر حزب‌الله از سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی فشارهای اقتصادی و سیاسی بین‌المللی که از چندی پیش علیه حزب‌الله لبنان اعمال می‌شود و به دنبال موج خشم به راه افتاده علیه حزب‌الله و همه احزاب و رهبران سیاسی لبنان پس از انفجار بندر بیروت که 190کشته، حدود 6000مجروح و خسارت‌های سنگینی بر جای نهاده، «العربیه‌.نت» به نقل از منابع متعدد و از جمله در منطقه البقاع لبنان هم‌مرز با سوریه، اطلاعاتی به دست آورده که حاکی است، حزب‌الله لبنان از چند هفته پیش، طرح خروج تدریجی نیروهایش از سوریه را به اجرا گذاشته است.

به گفته این منابع، خروج 2500 ستیزه‌جوی، کارشناس و فرمانده نظامی حزب‌الله از سوریه، به‌طور مشخص از جبهه جنوبی و جنوب شرقی انجام می‌شود.

براساس اطلاعات ارایه شده از سوی این منابع؛ «تعداد زیادی از جنگجویان حزب‌الله، طی هفته‌های اخیر به لبنان بازگشته و از جمله در مناطق جنوبی هم‌مرز با سرزمین‌های اشغالی، به‌ویژه در پی تنش‌زایی‌ اخیر میان حزب‌الله و اسرائیل، به مراکز نظامی در آنجا پیوسته‌اند».

این منابع، یادآور شدند که «پیش از این، طی مدت تقریبا هر 20 روز، تعدادی از عناصر حزب‌الله، از سوریه به لبنان بازگشته و با شمار دیگری از عناصر تازه‌نفس جایگزین می‌شدند، اما این روند از چند هفته پیش متوقف شده و از آن پس افراد خارج شده از سوریه با افراد دیگری جایگزین نشده‌اند».

منابع یادشده، افزودند؛ «با این همه، کماکان نزدیک به 2500 تن از عناصر حزب‌الله در مواضع اصلی‌‌شان در سوریه و از جمله در نزدیکی شهر حمص مستقر هستند و چنانچه تحولاتی صورت نگیرد، تا پایان سال جاری به لبنان بازخواهند گشت».

به گفته این منابع لبنانی؛ «در پی نفوذ عناصر تروریستی از طریق مرز سوریه با لبنان در سال‌های اخیر، اکنون ارتش این کشور با ایجاد پست‌های دیدبانی و مراکز ثابت هنگ مرزبانی، حراست مرزها را بر عهده گرفته است».

این منابع همچنین گفتند که راه‌های بازگشت عناصر حزب‌الله از سوریه به لبنان از مسیر «جنتا - یحفونا- النبی شیت» در رشته‌ کوه‌های شرقی هم‌مرز با سوریه، مسیر القصیر در حومه غربی حمص و هم‌مرز با لبنان و نیز مسیر القلمون در غرب سوریه از راه سلسله کوه‌های شرقی لبنان که از طرف سوریه مجاور شهرها و روستاهای مشهوری از قبیل الزبدانی، صورت می‌گیرد.

در همین راستا حزب‌الله لبنان، بیش از یکماه است گذرگاه جدیدی را با سوریه، در منطقه البقاع در شرق لبنان گشوده است. این مسیر همچنین برای عبور غیرنظامیان به سوریه، تدارک دیده شده و به منطقه الزبدانی در حومه غربی دمشق می‌رسد.

تحولات منطقه و پایان دادن به نفوذ ایران

منابع لبنانی همچنین تاکید کردند که «منطقه در آستانه تحولات بزرگی است که حزب‌الله به عنوان یکی از بازوهای نظامی ایران از آن مستثنی نیست و آنچه پیش از دو سال گذشته در سوریه در حال روی دادن است و همچنین وقوع حملات اسرائیلی به مواضع نظامی متعلق به ایران و حزب‌الله را نمی‌توان دور از این تحولات که «پایان‌ دادن به نفوذ ایران در منطقه» نامیده شده، تصور کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید