رونمائی از تراشه‌ای قابل نصب در مغز برای پخش موسیقی، افزایش هوش و درمان اضطراب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک در مراسم رونمایی از شرکت تازه‌پا و مرموزش، «نورالینک»، گفت طی هفته جاری تراشه کامپیوتری مغزی را نشان خواهد داد که کاملا کاربردی است.

به گزارش «سی ان ان»، این کارآفرین میلیاردر که رئیس شرکت‌های اسپیس‌اکس و تسلا است، شرکت نورالینک را در سال 2016 با هدف غایی ترکیب هوش مصنوعی با مغز انسان تاسیس کرد.

تاکنون تنها یک مراسم عمومی برای رونمایی از فناوری این شرکت برگزار شده است که در آن «ایلان ماسک» از دستگاهی «شبیه ماشین چرخ خیاطی» پرده برداشت که قادر است رشته‌هایی را در مغز فرد بخیه بزند.

به گفته ماسک، روند نصب این تراشه در مغز، نهایتا روندی شبیه کارآمدی عمل لیزر بر روی چشم است و توسط یک ربات انجام می‌شود.

ماسک شامگاه سه‌شنبه 1 سپتامبر، توییت کرد که از این ربات و تراشه کامپیوتری مغزی در مراسم ویدیویی زنده در روز جمعه 4 سپتامبر ساعت 3 بعدازظهر پرده‌برداری خواهد شد.

در پاسخ به سوالی در توییتر، او گفت که تشبیه این روند به عمل جراحی لیزر به روی چشم هنوز با واقعیت فاصله دارد. او توییت کرد: «هنوز از عمل لیزیک خیلی فاصله دارد، ولی طی چند سال آینده می‌تواند، خیلی به آن نزدیک شود.»

او همچنین گفت که در مراسم روز جمعه «شلیک نورون‌ها در زمان واقعی نمایش داده خواهد شد که ماتریسی درون ماتریس دیگر است.»

این دستگاه اکنون نیز بر روی حیوانات آزمایش شده و آزمایش بر روی انسان هم در اصل قرار بود در سال 2020 کلید بخورد، اما هنوز مشخص نیست که این آزمایش‌ها شروع شده باشد.

ماسک در اطلاعاتی که پیش از مراسم روز جمعه ارائه داد، جزئیاتی درباره فناوری نورالینک و ظرفیت‌هایی که می‌تواند برای کاربران آن ارائه کند را شرح داد.

او طی زنجیره‌ای از توییت‌ها در ماه گذشته، گفت که این تراشه «می‌تواند طیف شنیداری انسان را فرای طیف قابل شنود، توسعه دهد» و می‌تواند به کاربر خود اجازه دهد که موسیقی را مستقیم در مغز خود پخش کند.

دیگر کاربردهای احتمالی این دستگاه می‌تواند تنظیم سطوح هورمون در بدن باشد و باعث شود که «توانایی‌هایی تقویت‌یافته» مانند منطق بهتر و رهایی از اضطراب برای کاربر فراهم شود.

پیشتر در ماه جاری میلادی، دانشمندانی که به شرکت نورالینک ربطی ندارند، از ماده زیست مصنوعی جدیدی خبر دادند که به ادعای آنها می‌تواند باعث ترکیب و ادغام وسایل الکترونیکی با بدن انسان شود.

این دستاورد بی‌سابقه می‌تواند به دستیابی به هدف بلندپروازانه آقای ماسک کمک کند که می‌خواهد هوش و توانایی‌های انسان را تقویت کند.

بنا به ادعای او ستیابی به این هدف برای رقابت انسان با هوش مصنوعی پیشرفته امری حیاتی و ضروری است.

او ادعا می‌کند طی 5 سال آینده انسان تحت خطر مغلوب شدن توسط هوش مصنوعی قرار دارد و هوش مصنوعی می‌تواند نهایتا به ما به همان چشمی نگاه کند که ما اکنون به حیوانات خانگی نگاه می‌کنیم.

او در سال 2016، درست چند ماه قبل از آن که شرکت نورالینک را تاسیس کند، گفت: «من دوست ندارم یک گربه خانگی شوم، اما چاره چیست؟ به نظرم یک راه حل خوب می‌تواند این باشد که لایه‌ای از هوش مصنوعی را به مغز خود اضافه کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size